Ruský vojenský konflikt se může ještě víc rozšířit. A to o čínskou válečnou operaci na Tchaj-wanu, upozorňuje ukrajinista Svoboda

23. listopad 2022

Kreml si zřejmě chystá informační prostor pro zinscenovaný útok pod cizí vlajkou na vlastní Bělgorodskou oblast, která leží u hranic s Ukrajinou, tvrdí vojenští analytici amerického Institutu pro studium války. „To bych musel jen věštit, ale na druhou stranu výbuchů, sabotáží se už odehrálo na ruském území nespočetně,“ komentuje informaci historik a ukrajinista David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů a Muzea paměti XX. století.

„Nepochybujte o tom, že v tom měla prsty velmi zdatná ukrajinská rozvědka a ukrajinští – ošklivě řečeno – záškodníci, diverzanti. Rusko se toho ale přesto úplně propagandisticky nechytalo. Zřejmě z dobrých důvodů: obnažilo by to jejich nepřipravenost a zranitelnost ve svém zázemí,“ pokračuje v Osobnosti Plus.

Pokud by Rusové chystali útok pod cizí vlajkou, tak to bude něco ,ve velkém stylu‘.
David Svoboda

Čtěte také

„Pokud by ale teď něco takového chystali, tak to zřejmě bude ,ve velkém stylu‘. V takovém případě by to mohlo ohlašovat další významnější krok – chcete-li tah – ze strany Ruské federace. Možná další kolo mobilizace, ale to opravdu nevím,“ uvažuje Svoboda.

Podle ukrajinisty by ale tento krok těžko směřoval na ruskou veřejnost. „Ruská veřejnost je totiž v takovém stavu, že na ni funguje úplně všechno. V zásadě se už provokatéři nebo ruští mistři klamu a propagandy nemusejí namáhat.“

„Přišlo by mi to spíš nadbytečné, ale možná (američtí analytici) vědí víc než my. V takovém případě by to asi mělo ruskou veřejnost udržovat na vysoké teplotě,“ odhaduje Svoboda.

Třetí světová?

David Svoboda na Plusu před časem řekl, že prakticky začala třetí světová válka.

Čtěte také

„Mám pocit, že se sebou stále musím souhlasit. Protože třetí světovou válku v zásadě definuje rozpad dosavadního mezinárodního řádu. A záměrně říkám světová válka, protože se neomezuje jen na Rusko, ale jednoznačně je obrovským rizikem Čína. Jsem dokonce přesvědčený – ale nejsem sinolog a jen to cítím v kostech –, že se ještě dočkáme nějakého extempore s Tchaj-wanem.“

„Už se začaly vytvářet bloky, které jsou ideologicky sladěné… Kontinentálně jde o jakousi Eurasii, chcete-li Rusko, Čínu a Írán. Můžeme to popsat také ideologicky, protože jde o země, které oponují západní hegemonii.“

Čtěte také

„Válka se samozřejmě neomezuje jen na bojiště. Proto máme sklon podléhat klamavému dojmu, že to Rusko má spočítané, že to ,má za pár‘ a že se už znemožnili. Ale ta válka probíhá už řadu let i na jiných úrovních.“

„Pokud jde o takzvanou horkou fázi, řekl bych, že bude-li mediálně frekventované slovo Tchaj-wan, a to i v internetových prohlížečích, tak do roka až dvou už nepůjde o nějakou čínskou hybridní operaci vůči Tchaj-wanu, ale o operaci vojenskou. Současný zásadní konflikt na Ukrajině se pak může i rozšířit,“ uzavírá Svoboda.

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí. Dozvíte se, až kam sahají kořeny teze o „ublíženém“ Rusku nebo proč si myslí, že východní Evropa včetně Česka může „kazit“ nové byznysové plány Francie a Německa s Ruskou federací.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.