Rusko plánuje zavést vojenskou výchovu. Středoškoláci se budou učit rozebírat zbraně, popisuje redaktorka Milenkovičová
„Vojenská výchova má být přípravou na přežití války, přírodních katastrof nebo k výkonu vojenské služby. Školáci si tak mají osvojit základní vojenské návyky, naučit se poskytnout první pomoc, nasadit si plynovou masku, orientovat se v terénu, ale taky zacházet se zbraněmi, dělat takzvanou rozborku a sborku,“ popisuje Ivana Milenkovičová ze zahraniční redakce Českého rozhlasu.
Lídr nacionalistické strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov, který se s tímto nápadem obrátil na ministerstvo obrany, to zdůvodňoval tím, že to prý umožní systematickou přípravu obyvatelstva, jak na případnou konfrontaci s nepřítelem, tak to podle něj pomůže vyřešit i problém zaměstnanosti veteránů. Právě oni by měli výchovu ve školách provádět.
Nový předmět by měli mít žáci už 10. a 11. tříd, což znamená druhé ročníky středních škol a odborných učilišť.
Ivana Milenkovičová
„Nový předmět by měli mít už žáci 10. a 11. tříd, což v ruském systému znamená druhé ročníky středních škol a odborných učilišť. Jde tak o dospívající ve věku 16 a 17 let,“ popisuje Milenkovičová. Podobný předmět už mladí Rusové měli za dob Sovětského svazu. Za Gorbačova a perestrojky předmět vyřadili.
Čtěte také
„Vše skutečně směřuje k tomu, že tento předmět bude zařazen, protože návrh má na půdě parlamentu podporu všech frakcí,“ zjistila novinářka mj. v oficiálním ruském deníku Komersant.
Deník zároveň uvádí, že prezidentská administrativa plánuje do března připravit osnovu předmětu „základy a principy ruské státnosti pro vysoké a vyšší odborné školy“.
„Podle toho, co píše Kommersant, ale zmiňovali to už dřív i jiné zdroje jako exilový web Medúza, prezidentská administrativa spolu s ruským ministerstvem vysokého školství a vědy a některými dalšími přizvanými experty už od konce léta projednává hlubší, skutečně zásadní restrukturalizaci celého humanitního bloku vysokoškolského vzdělávání v Rusku.“
Chystá se restrukturalizace celého humanitního bloku vzdělávání na VŠ.
„A to tak, aby z pohledu režimu odrážela ,správné a žádoucí hodnoty‘ a národní zájmy. Součástí těchto snah má být i předmět o ruské státnosti. Ten by měl být zřejmě povinný pro všechny studenty. Na federální úrovni má k začátku příštího roku vzniknout i jakési centrum ke školení pedagogů a k tvorbě metodických materiálů. O těch ale zatím nic bližšího známo není,“ upřesňuje.
Čtěte také
To de facto znamená, že se v Rusku formuje nová oficiální státní ideologie.
„Lidé angažovaní na tvorbě tohoto nového předmětu to sice odmítají, navíc i přímo ruská ústava něco podobného (zatím) zakazuje, respektive jednotnou státní ideologii. Na druhou stranu předsedkyně Rady federace, tedy horní komory parlamentu Valentina Matvijenková před pár dny uvedla, že v současném Rusku je poptávka po ideologii a že už se vlastně fakticky formuje ve vystoupeních prezidenta Vladimira Putina,“ uzavírá Ivana Milenkovičová.
Celý rozhovor najdete v audiozáznamu, ptá se Renata Kropáčková.
Související
-
Rusové útočí na ukrajinskou energetiku. Kdo může, stěhuje se na venkov, popisuje novinář Pohanka
Ukrajinská města se potýkají s výpadky elektřiny, podle Víta Pohanky se ale Rusům nedaří podlomit morálku obyvatel.
-
Dana Drábová: Odpálení Kachovky je nesmysl. Rusové by se připravili o jediný zdroj vody pro Krym
Americký Institut pro studium války uvedl, že Rusko chce s největší pravděpodobností odpálit přehradu Kachovské vodní elektrárny na jihu Ukrajiny. Co by to znamenalo?
-
Ondřej Soukup: Rusové masivně utíkají před mobilizací, ale to je asi tak vše
Psal jsem si tento týden s ruským známým. Seznámili jsme se před 10 lety díky vaření piva. O politice se nikdy bavit nechtěl. Teď je v Izraeli. Přirozeně kvůli mobilizaci.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.