Rusko kvůli vstupu do NATO Švédsko a Finsko neohrozí, je zaseknuté na Ukrajině, říká analytik Kraus
Vřelá odezva a otevřené dveře, tak reagují členské státy na odhodlání Finska a Švédska připojit se k NATO. „Je to strategické selhání Ruska, které dlouhodobě usiluje o to držet Severoatlantickou alianci co nejdále od svých hranic, to ostatně byl i deklaratorní důvod vstupu na Ukrajinu,“ shrnuje politolog Josef Kraus z Masarykovy univerzity v Brně. „Lze si představit nějaký demonstrativní tah, třeba přesunutí ozbrojených sil do Kaliningradu nebo na rusko-finskou hranici.“
„Nebude to ale znamenat žádné ohrožení pro skandinávské země,“ pokračuje Kraus. „Rusko je silně zaseknuto na východě Ukrajiny a hlavní síly koncentruje tam. Ale také má obrovský mobilizační potenciál. Ty síly, které nemohou být z logistických a jiných důvodů nasazeny na Ukrajině, mohou být přesunuty ke Skandinávii.“
Čtěte také
Bezpečnostní záruky, které mezi sebou členské státy NATO mají, začínají platit až s přijetím posledního z řady přístupových dokumentů. „Spojenci vyjádří svoji vůli nějak v mezidobí jednat,“ ujišťuje český velvyslanec při NATO Jakub Landovský.
Také on si nemyslí, že jsou obavy z Ruska v případě Finska a Švédska na místě: „Vidíme, kolik starostí má Rusko s válkou na Ukrajině.“
Riziko pro Pobaltí nadále zůstává, ale vstupem Finska, případně i Švédska do Aliance se rozhodně nezvýší.
Michael Romancov
Dosud se mezi členy NATO cítily nejvíce ohrožené Ruskem baltské státy. „Riziko pro Pobaltí nadále zůstává, ale vstupem Finska, případně i Švédska do Aliance se rozhodně nezvýší,“ soudí politický geograf Michael Romancov z Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha.
Souhlasy členských států
Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová ve čtvrtek oznámili, že podporují vstup své země do Severoatlantické aliance. Švédsko uvedlo, že při rozhodování o možném vstupu do NATO vezme v úvahu postoj Finska.
Jakub Landovský, velvyslanec České republiky při NATO
Josef Kraus, politolog a bezpečnostní analytik, Katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
Michael Romancov, politický geograf, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzita Praha
Jakub Lucký, reportér Českého rozhlasu
Jednotlivé kroky, které povedou k připojení obou zemí, popisuje velvyslanec při NATO Jakub Landovský:
„Prvním krokem je podání písemné žádosti generálnímu tajemníkovi. Pak se rozjedou přístupová jednání, ta mohou být velice krátká, a vyústí to v rozhodnutí o podpisu protokolu o přístupu. Následovat bude kolo ratifikací národními parlamenty.“
Čím víc Rusko tlačí, tím víc jsou si státy jisty tím, že nejlepší je rozhodnout se ke členství v Alianci.
Jakub Landovský
Landovský tvrdí, že teď nemá žádné náznaky o tom, že by členským státům Aliance vadilo přijetí severských zemí. Problémy byly v minulosti například se Severní Makedonií, která se musela přejmenovat, a nekompatibilitou některých armád, to byl i případ Česka. Nic z toho ale u Finska a Švédka nehrozí.
Čtěte také
Jak dlouho bude trvat, než se dvě severské země stanou členy Aliance, nechce Landovský odhadovat.
„Důvody finského rozhodnutí vycházejí i z toho, jak se Rusko chová ke svým sousedům. Čím víc Rusko tlačí, tím víc jsou si státy jisty tím, že nejlepší je rozhodnout se ke členství v Alianci a věnovat pozornost obraně.“
Vstup Švédka a Finska bude znamenat výrazné posílení Aliance v arktické oblasti. I tam jsme s Ruskem odsouzeni ke konfrontaci.
Michael Romancov
Pro Alianci bude vstup severských států znamenat rozšíření společné hranice s Ruskem, připomíná politický geograf Romancov.
„Navzdory tomu, že ani Švédsko, ani Finsko dnes nemají přímý fyzický kontakt s regionem Severního ledového oceánu, bude jejich vstup znamenat výrazné posílení Aliance v arktické oblasti. To je jeden z dalších regionů, kde jsme s Ruskem takzvaně odsouzeni ke konfrontaci v nejbližších letech,“ uzavírá Romancov.
Proč dosud Švédsko a Finsko nebyly členy NATO? Poslechněte si Téma dne Martiny Maškové.
Související
-
Dokud bude Putin u moci, válka se Západem bude, říká odborník na postsovětský prostor Valvoda
„Jsme v situaci, kdy dokud bude Vladimir Putin u moci, tak bude válka,“ říká Rostislav Valvoda, ředitel Prague Civil Society Centre.
-
Proti NATO Kreml jadernou zbraň nepoužije. Proti Ukrajině je to reálnější, říká bezpečnostní expert
„Ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití,“ říká bezpečnostní expert Tomáš Karásek.
-
Ukrajině jsme pomohli vybudovat armádu, která nyní vítězí, říká zástupce generálního tajemníka NATO
Mircea Geoană zdůrazňuje, že hlavním úkolem NATO je chránit obyvatele členských států a nechce vstoupit do otevřeného konflitku s Ruskem
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.