Ukrajině jsme pomohli vybudovat armádu, která nyní vítězí, říká zástupce generálního tajemníka NATO

29. březen 2022

Už déle než měsíc se ruské jednotky snaží zlomit odpor ukrajinských obránců a bombardováním mění domy v ruiny. Ukrajinci přesto odolávají. „Pokud jde o strategické dopady, komunikaci, kredibilitu a vliv, tak Ukrajina vyhrává tuhle válku,“ soudí zástupce generálního tajemníka NATO Mircea Geoană.

Ruský prezident Vladimir Putin podle něj chtěl ovládnout celou Ukrajinu, změnit její politické vedení a navrátit ji pod ruskou moc. „Všechny tyto tři věci se nepovedly, a proto se už dnes dá říct, že to byla velká strategická chyba,“ doplňuje.

Čtěte také

Rusko prý chce na separatistických územích na východě Ukrajině zopakovat krymský scénář a anektovat je na základě referenda. I kdyby se to ale Putinovi podařilo a dosáhl určitých územních zisků, tak válku už teď prohrál, soudí zástupce.

Geoană zdůrazňuje, že přestože NATO nyní pomáhá Ukrajině, jeho hlavním úkolem je ale chránit obyvatele členských států a nechce vstoupit do otevřeného konfliktu s Ruskem, protože by to znamenalo eskalaci a následná situace by byla mnohem horší, než je teď.

Budeme hledat rovnováhu mezi pomocí Ukrajině a nerozpoutáním války proti Rusku.
Mircea Geoană

„Budeme hledat rovnováhu mezi pomocí Ukrajině a nerozpoutáním války proti Rusku. Je to morálně, strategicky a politicky správné a budeme se o tyto dvě věci snažit: pomáhat Ukrajině a nevést válku s Ruskem. To by z naší strany byla chyba,“ upozorňuje.

Dveře do NATO stále otevřené

NATO prý bude dále pokračovat v politice takzvané strategické nejednoznačnosti a hodlá reagovat na to, co udělá Rusko, například pokud jde o otázku použití chemických zbraní.

Čtěte také

„Nikdy přece svému nepříteli neřeknete, jaké přesně jsou vaše záměry. Pokud by tuto kriminální válku posunuli tímto směrem a použili takové zbraně, naše odpověď by byla proporcionální a byla by rychlá,“ deklaruje Geoană.

Podle něj je na suverénním rozhodnutí Ukrajiny, zda vstoupí do Severoatlantické aliance, podobně jako tak učinilo Rumunsko nebo Pobaltské státy, které přitom přímo sousedí s Ruskem.

„Nic se nemění. Můžu zopakovat, že politika otevřených dveří je reálná a není právem Ruska ani kohokoli jiného říkat, kam Ukrajina může vstoupit,“ uvádí někdejší rumunský ministr zahraničí. Zároveň ale upozorňuje na to, že s přijetím nového člena musí souhlasit všichni stávající.

Zatímco ruská armáda je pořád postsovětskou armádou, ta ukrajinská vítězí.
Mircea Geoană

Geoană zároveň poukazuje na to, že NATO od roku 2014 pomáhalo s výcvikem ukrajinské armády a speciálních sil. „Téměř každý ukrajinský velitel a důstojník prošel výcvikem v některé z členských zemí,“ zdůrazňuje.

Čtěte také

„Díky patriotismu, obrovské odvaze i této spolupráci je ukrajinská armáda vybudována tak, jak fungují alianční armády. Zatímco ta ruská je pořád postsovětskou armádou, tak ukrajinská armáda vítězí,“ míní.

Podaří se přesvědčit Čínu, aby nepodpořilo Rusko ve válce s Ukrajinou? Nedávalo NATO Ukrajině falešné naděje na vstup? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Lukáš Matoška , ert
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.