Ruská policie nás o útoku na náš konzulát vůbec neinformovala, diví se český velvyslanec
Další útok na český úřad v Rusku kvůli odstranění sochy maršála Ivana Koněva z Prahy 6. K akci se přihlásila krajně levicová strana Jiné Rusko. Čeští diplomaté se ale o incidentu dozvěděli až z internetu.
Čtěte také
Maskovaná skupina aktivistů z neregistrované strany Jiné Rusko včera před sídlem českého generálního konzulátu v Petrohradě demonstrovala a dožadovala se vrácení odstraněné sochy sovětského maršála na jeho původní místo v Praze.
To bylo ještě nedávno na náměstí Interbrigády v Bubenči na Praze 6. Aktivisté z krajně levicové skupiny, která se netají svými nacionalistickými názory, ale nezůstali jen u protestů. Vyvěsili před budovou konzulátu vulgární transparent a zapálili dýmovnici.
Velvyslanec: Nikdo nás neinformoval
Jak uvedlo Jiné Rusko na svém webu, jednoho z účastníků akce zadržela policie. „Co nás překvapuje, je to, že jsme o tomto incidentu nebyli informováni policií Ruské federace,” řekl Českému rozhlasu velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka.
Zastupitelský úřad totiž funguje kvůli epidemii covidu-19 v omezeném režimu. Informace tak diplomaté zjistili až zpětně z internetu. Český velvyslanec kvůli incidentu plánuje zaslat nótu na ruské ministerstvo zahraničí.
Čtěte také
Neregistrovaná strana se sama označuje za nacionální bolševiky. Žádají opravu pomníku a jeho návrat na náměstí v Bubenči. Podle nich úřady Prahy 6 odstraněním sochy maršála Koněva zesměšňují památku sovětských vojáků, kteří osvobodili Prahu nebo Osvětim.
S poukazem na rok 1968 aktivisté varují před drážděním ruského národa heslem: Naše tanky budou v Praze. K odstranění sochy se ale vyjádřili i představitelé Ruska.
Šéf ruského ministerstva zahraničí, tedy úřadu, na který chce Česko zaslat už druhou protestní nótu, Sergej Lavrov označil odstranění památníku za pobuřující a cynické. Úřady tím podle něj porušily bilaterální smlouvy, které představují základ vztahů mezi Ruskem a Českem v posledních 30 letech.
Přejmenování metra?
Varoval také před dalším vyostřením situace. Ruská agentura TASS pak připomněla, že ruský prezident Vladimir Putin 7. dubna podepsal zákon umožňující trestní postih za ničení nebo poškozování pomníků zvěčňující památku padlých při obraně vlasti.
Na odstranění sochy zareagovala také společenská rada ministerstva obrany, která navrhuje přejmenování stanice moskevského metra „Pražská“ na „Maršála Koněva“.
Víc se dozvíte v audiozáznamu rozhovoru.
Související
-
Není to proti Koněvovi, ale proti Rusku. Socha může na Olšany, míní vnučka sovětského maršála
Můj děd nebyl diplomat, ale voják, zdůrazňuje vnučka maršála Koněva Jelena Koněvová. Památník podle ní nepatří na ruské velvyslanectví, ale třeba na Olšany.
-
Na nás se nikdo neobrátil, říká Koněvova vnučka. Válka slov bude pokračovat, soudí komentátor
O aféře kolem sochy maršála Ivana Koněva mluví jeho vnučka Jelena Koněvová a redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup.
-
Můj dědeček Koněv. Když sochu přesunout, tak důstojně. Žádné oprátky, říká vnučka sovětského maršála
Lenka Kabrhelová se spojila s moskevskou zpravodajkou Českého rozhlasu, která mluvila přímo s vnučkou maršála Koněva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.