Rozehráli jsme s Ruskem silnou partii. Jakmile uhneme, prohrajeme, varuje poslanec Veselý (ČSSD)
Jaký bude další vývoj česko-ruských vztahů poté, co se potvrdil útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích? V tomto sporu Česko podpořili předsedové hlavních politických frakcí Evropského parlamentu. „Náš postup není leckdy srozumitelný. Měli jsme vyzvat všechny státy EU ke společné koordinované akci, protože vztah mezi Českem a Ruskem je nevybalancovaný a nemůžeme s Moskvou dlouhodobě hrát jen sami,“ říká v Pro a proti europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
Čtěte také
Předseda sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) nesouhlasí, protože věří, že kroky Česka jsou srozumitelné. „S našimi spojenci jsme ve spojení a Evropská komise už revidovala původní prohlášení Josepa Borella, takže věřím, že se k nám spojenci přidají.“
Vystoupení Jana Hamáčka (ČSSD) na jednání ministrů zahraničí EU Vondra považuje za nejasné. „Bylo třeba požádat o koordinovanou akci, ne jim dát na výběr, jestli nás pohladí nějakými hezkými slovy, nebo se připojí konkrétními činy. Z Unie nedostanete nic, pokud si o to jasně neřeknete.“
Borell to prospal?
„Hamáček prostě řekl, co si Česká republika představuje, požádal o podporu a pomoc, ale i o vypovídání rozvědčíků v rámci všech zemí Unie. Jestli to pan Borell prospal, nebo nepochopil, za to už nemůžu,“ myslí si poslanec.
Čtěte také
Vypovídání diplomatů není zdaleka u konce, odhaduje Vondra. „Ruský protitah paralyzuje naše zastoupení v Moskvě a není možné, aby z této pokrokové hry vyšlo Česko jako jediné paralyzované. Je třeba udělat adekvátní kroky ve vztahu k ruskému zastoupení v Praze.“
„S výjimkou KSČM a SPD jsme nikdo nepochybovali o událostech ve Vrběticích,“ ujišťuje Veselý. „Zahraniční výbor navrhuje, aby ruské zastoupení odpovídalo českému. Otázka je, jak bude Rusko reagovat dál. Ale rozehráli jsme opravdu silnou a vysokou partii a pokud v nějakou chvíli uhneme, prohrajeme.“
Je třeba vyčistit stůl
Situace může skončit až vypovězením velvyslanců. „Doufám, že se to nestane, protože to znamená ukončení diplomatických vztahů. Ale sněmovna potvrdila, že bychom měli mít čistý stůl a pak se bavit o tom, kolik si navzájem pustíme diplomatů a ta čísla by měla být stejná.“
Čtěte také
Europoslanec souhlasí, že „pročistit stůl“ je nutné. „Je však evidentní, že Česko je podstatně menší než Rusko, takže naše zastoupení v Moskvě bylo a bude menší než ruské. Musíme mít ale jistotu, že tito lidé zde napracují proti našim životním zájmům.“
„Rusko sem v pohodě dostávalo agenty svých rozvědek, kteří si tady dělali svou rozvědnou službu. To musí skončit a ruský režim to musí pochopit. Zásadně snižme počet ruských diplomatů v Praze i počet ruských aut ambasády. Pak pochopí, že musí s námi jednat, což dlouho nedělají, nebo nebudou mít zastoupení v Česku,“ žádá Ondřej Veselý (ČSSD).
Zmrazené vztahy s Ruskem budou delší dobu, očekává europoslanec. „Paralelně s Vrběticemi se odehrávají příběhy Navalného a zesilující přítomnosti Ruska podél ukrajinských hranic. Takže očekávám, že se brzy přijme evropská rezoluce, která nebude jen o Vrběticích. Politické i ekonomické nástroje, kterými ukážeme sílu, EU nepochybně má,“ věří Alexandr Vondra (ODS).
Celý pořad Karolíny Koubové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Jiří Pehe: Pokud chceme podporu ze zahraničí, měli by si čeští politici sladit noty
Chaos krizového vedení země v období pandemie koronaviru se zřejmě přelévá i do dalších oblastí vládní politiky.
-
„Hrdinové Ruské federace“ Agenty zodpovědné za výbuchy ve Vrběticích ocenil Putin prestižním řádem
Česká policie v souvislosti s výbuchy ve Vrběticích z roku 2014 pátrá po dvou ruských agentech. Kdo jsou tito muži a co na českém území dělali?
-
Ruské tajné služby a výbuch ve Vrběticích: Jak šokující zjištění BIS ovlivní česko-ruské vztahy?
„Česko-ruské vztahy jsou na bodu mrazu,“ potvrzuje náměstek ministra zahraničí. Jak se k situaci staví EU a další země? A jaké jsou další možné diplomatické scénáře?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.