Role prezidenta uprostřed ekonomické krize? Jeho přímý vliv na konkrétní problémy je minimální, shodují se Rusnok a Topolánek

5. leden 2023

Slibů, které slyšíme od prezidentských kandidátů, je mnoho a týkají se oblastí politického i veřejného života. Jak ale může prezident zasahovat například do oblasti hospodářské? Ekonomové Jiří Rusnok a Mirek Topolánek se shodují, že přímý vliv hlavy státu na konkrétní problémy je minimální.

„Úkolem prezidenta může být radit, ale to je tak všechno, co se svou exekutivní pravomocí může dělat,“ uvádí v prezidentském speciálu manažer a bývalý předseda vlády za ODS Mirek Topolánek.

Čtěte také

Podle něj prezident má jen nepřímou kompetenci ovlivnit ekonomiku, například přes centrální banku. „Ale hesla současných prezidentských kandidátů nám ukazují, co je to za lidi a jaký je jejich hodnotový žebříček a světonázor. To, co slibují, ale asi slibují lidem, kteří o tom nic moc neví.“

Bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok souhlasí, že možnosti prezidenta přispět ke konkrétním hospodářským změnám jsou velmi malé. „Může změnit kulturu politickou, institucionální, což jsou cenné věci, ale jeho rozhodnutí nejsou o řešení akutních stavů.“

Už jen tím, že má prezident právo veta, byť přehlasovatelné, tak může otevírat některé problémy.
Mirek Topolánek

„Vláda rozhoduje, měla by mít profesionální analýzy a aparát, který by jí měl dávat základ věcných řešení, podle kterých rozhodne,“ vysvětluje velmi omezené možnosti hlavy státu Rusnok.

Čtěte také

Proto sliby generála Petra Pavla o moderování debaty o řešení energetické krize pomocí malých jaderných reaktorů považuje Topolánek za možné, ale stále omezené. „Už jen tím, že má právo veta, byť přehlasovatelné, tak může otevírat některé problémy.“

„Já prezidenta vnímám trochu jako ombudsmana. Měl by se potkávat se všemi lidmi, tedy i třeba s těmi z energetiky, poslouchat a pak směrem k vládě či parlamentu artikulovat, co naposlouchal a co si myslí, že je správně. Ale to je celé,“ tvrdí Topolánek.

Rusnok dodává, že prezident má velkou šanci vnést do české veřejné debaty strategický pohled. „My tu trpíme short-termismem volebních období, máme pořád nějaké volby a všimněte si, že už se žádná vláda nezabývá nějakou strategií.“

Je obrovská šance prezidenta moderovat strategickou diskuzi.
Jiří Rusnok

„Prezident by tak mohl do debaty vnášet třeba témata, jakou chceme mít energetickou bezpečnost, za jakou cenu. To samé se týká daňového a důchodového systému. Je obrovská šance prezidenta moderovat strategickou diskuzi,“ navrhuje bývalý guvernér ČNB.

Čtěte také

To, že by prezident po svém zvolení mohl prosadit zákon, který zařídí levnou elektřinu, považují oba hosté za nesmysl. „To je součást nějaké horké volební kampaně, ale musíme se bavit, co bude za pět let, odkud budeme brát energii, kolik nás to bude stát, jak budeme financovat důchody za 20 let.“

Úspěch společnosti prý tkví v tom, že se nerozpadne pod nějakou tenzí. „A tenzí přibývá, takže tam by měl prezident sehrát roli. Ale ne tím, že řekne, jaké reaktory máme mít,“ shrnuje Jiří Rusnok.

„Přímá volba prezidenta s sebou přináší konkrétní témata v dané aktuální době. A kandidáti musí reagovat na tuto situaci a přinášet řešení, což je ale samozřejmě nesmysl,“ objasňuje možnosti hlavy státu ovlivnit přímo jednotlivosti nejen ekonomické Mirek Topolánek.

Poslechněte si celý prezidentský speciál v audiozáznamu. Moderuje Jana Klímová.

autoři: Jana Klímová , oci

Související

Čekání na prezidenta

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.