Rok s covidem v Česku. Co všechno se změnilo a jak se s tím umíme vypořádat? Odpoví Speciály Plusu
Umělec je povinen reagovat. Komunikujme i mimo tradiční kanály, vyzývá šéf činohry Národního divadla
„Každý z manažerů by měl mít svůj vlastní plán, svou vizi, sledovat, co se děje se společností a v politice. Umělec je povinen reagovat. A když nám všel vzal covid půdu pod nohama a to přirozené setkávání, tak musíme udělat všechno pro to, abychom dá komunikovali. I mimo naše rybníčky, třeba jeviště hlediště,“ hodnotí dopad pandemie na oblast kultury ředitel činohry Národního divadla Daniel Špinar.
Čtěte také
Špinar apeluje také na lidi, kteří o kultuře rozhodují, tedy na politiky, aby představili plán, jak se bude kulturní život v Česku vracet, kdy mohou začít jednotlivé soubory hrát a podobně.
„Některým orchestrům se i v roce 2020 dařilo relativně dobře. Fungují, hrají, nahrávají, jsou aktivní a to je drží fakticky i emocionálně nad vodou. Ale jsou ansámbly, zejména ty, které nejsou zřizovány velkými institucemi jako ministerstvo nebo město, a tam se život plně zastavil,“ shrnuje dění v kultuře šéfdirigent Jakub Hrůša.
Poslechněte si Speciál o dopadech pandemie na oblast kultury.
Související
-
Konvalinka: Řežeme ránu pomalu a tupým nožem, aby to tolik nebolelo. Musíme víc dupnout na brzdu
Česko je po roce soužití s koronavirem v tristní situaci. Současná opatření podle Jana Konvalinky šíření viru utlumí. „Obávám se, že jen utlumí, ale nezastaví dost nízko.“
-
Bartoš: Pandemie se nedá řídit podle průzkumů. Lidé budou víc věřit vědcům než divokým tiskovkám
Rok poté, co lékaři v Česku potvrdili první výskyt nového koronaviru, začíná tvrdý lockdown. Budou tentokrát opatření vlády fungovat?
-
Nechat si vpravit vakcínu je znak důvěry v systém, vysvětluje sociolog, proč lidé očkování odmítají
Jednou z významných kapitol uplynulého roku boje s pandemií koronaviru SARS-CoV-2 je očkování. Závod o vývoj vakcíny vystřídalo dilema – očkovat, nebo neočkovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.