Robert Schuster: Německá sociální demokracie ve volném pádu
Historicky nejstarší politická strana v Německu, sociální demokracie, neprožívá zrovna úspěšné období.
Týden poté, co utrpěla dvě historické porážky při eurovolbách a v nejmenší německé spolkové zemi, v Brémách, překvapivě rezignovala dosavadní předsedkyně strany Andrea Nahlesová na všechny stranické funkce. Krize německých sociálních demokratů se tak ještě dál prohloubila, a oni se tak nacházejí ve volném pádu.
O dosavadní předsedkyni Nahlesové bylo možné myslet si leccos. Nikdo jí ale nemohl upřít, že v rámci strany v minulých desetiletích urazila dlouhou cestu. Začínala jako radikální stoupenkyně Karla Marxe a jako postrach zavedených stranických elit.
Posunula se až do pozice věcné a pragmatické ministryně práce a sociálních věcí, jíž se před lety podařilo prosadit zavedení plošné minimální mzdy v Německu, což nikdo z jejích předchůdců nedokázal.
Odstupující šéfka sociálních demokratů nebyla žádná „politická rychlokvaška“, která by si jen tak odskočila do politiky, aniž by znala zákonitosti jejího fungování. Naopak, svou stranu znala tak jako nikdo jiný, prošla nejrůznějšími funkcemi a vypracovala se až na samý vrchol hierarchie.
Zemětřesení, které Nahlesová vyvolala
Věděla také jinými slovy, co může od svých spolustraníků chtít, stejně tak co se od nich dá čekat. Představa, že bude čelit neustálému zákulisnímu intrikaření svých mužských kolegů, cílenému úniku informací do sdělovacích prostředků, ji zřejmě vedla k závěru, že bude lepší zatáhnout za záchrannou brzdu a po roce rezignovat na všechny funkce.
Teď ovšem nepůjde pouze o to, kdo Andreu Nahlesovou nahradí, ale i o další osud vládní koalice s křesťanskými demokraty pod vedením kancléřky Angely Merkelové. Dosavadní šéfka strany patřila mezi sociálními demokraty k největším oporám vlády, což dávala najevo při každé příležitosti.
Nyní mohou u německých sociálních demokratů získat navrch stoupenci obratu směrem k radikálně-levicovým postojům. Jsou to ti, kteří vidí jedinou šanci na vzkříšení sociálních demokratů v politice podobné té, jakou v Británii prosazují tamní labouristé v čele s marxistou Jeremy Corbynem.
Takže na politickou agendu německých sociálních demokratů by se vrátily požadavky na opětovné zestátnění toho, co bylo v minulosti privatizováno, na zavedení vysokých daní pro firmy a bohaté jednotlivce.
Něco takového by ale bylo možné prosadit pouze ve spojenectví s postkomunistickou Levicí a možná i Zelenými. Jestli by to ale sociálním demokratům vrátilo ztracené voliče, není v žádném případě jisté.
Jisté naproti tomu je, že zemětřesení, které Andrea Nahlesová svou rezignací vyvolala, nezůstane omezeno pouze na její sociální demokraty. Může s sebou strhnout vládu, kancléřku i přinést předčasné volby. Třeba už na podzim.
Autor je komentátor Lidových novin
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.