Robert Schuster: Hot anebo trop německých sociálních demokratů

22. únor 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Již několik dní může přes 450 tisíc členů německé sociální demokracie v rámci vnitrostranického referenda rozhodovat o tom, jestli vznikne další vláda s křesťanskými demokraty.

Program případné společné koalice i rozdělení ministerstev mohou sociální demokraté považovat za úspěch. Proti tomu ale stojí obava, že jim to nemusí být v kabinetu vedeném znovu Angelou Merkelovou nic platné, protože kancléřka si beztak všechny případné úspěchy přisvojí, zatímco za problémy nechá politicky zaplatit sociální demokraty.

A to je právě motiv, který řadu členů přiměje k tomu, aby vstup do koalice odmítli. Nevěří, že by opětovná spolupráce s křesťanskými demokraty fungovala lépe než dosud. Jsou ochotni kvůli tomu riskovat případné předčasné volby, jež by s největší pravděpodobností pro ně nedopadly vůbec dobře.

Naznačuje to i průzkum, který se tento týden objevil a musel v centrále sociálních demokratů vyvolat poplach. Vůbec poprvé přisoudil historicky nejstarší německé politické straně pouze třetí místo, a to za Alternativou pro Německo (AfD), jež svou politickou existenci postavila na odmítání eura a kritice migrační politiky dosavadní vlády.

Rozdíl mezi oběma stranami sice byl pouze těsný, a to v řádu půlprocentního bodu, což v podstatě odpovídá statistické chybě. Zjevně se ale ukazuje, že posuny ve voličské přízni, které se projevily při loňských zářijových volbách, stále ještě neskončily.

Hlasovací lístky pro členy SPD, v nichž mají odsouhlasit nebo zamítnout podporu pro koaliční vládu s CDU

Sázka na vnitrostranickou demokracii

Případné odmítnutí vládní účasti většinou členů strany je může ještě urychlit. Není bez zajímavosti, že kromě mladých sociálních demokratů, kteří stojí v čele odporu proti nové koalici od samého počátku a představují v podstatě osu celé kampaně, přichází největší odpor proti vládnímu angažmá z východního Německa.

Jinými slovy právě z těch sociálnědemokratických regionálních organizací, jež pociťují konkurenční tlak ze strany AfD již řadu let, případně již rezignovaly a smířily se s podřadným postavením.

O výsledku plebiscitu, a tím pádem i osudu budoucí vlády rozhodne, jestli straníci zklamaní z minulých neúspěchů využijí příležitost a stranickým elitám pěkně „po trumpovsku“ vystaví stopku.

Z klíčových politiků sociálních demokratů neexistuje prakticky nikdo, kdo by se stavěl proti vládní účasti. V nedávné době tak učinil i poslední žijící sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, jehož slovo má ve straně stále váhu, jakkoli je jeho aktuální působení v energetických korporacích blízkých Kremlu vnímáno jako kontroverzní.

Robert Schuster

Sázka na vnitrostranickou demokracii a zapojení všech členů se tak může stát pro německé sociální demokraty buď odrazovým můstkem ode dna, vnese do jejich řad klid a oni se mohou pokusit zregenerovat se v rámci vlády.

Anebo odstartuje proces, na jehož konci budou ještě vzpomínat na dobu, kdy za Alternativou pro Německo zaostávali pouze o půl procenta. O nic menšího v sociálnědemokratickém referendu nejde.

autor: rsc
Spustit audio