Richterová: Chceme maximální nezávislost státních zástupců. Rozhodnutí o Blažkovi je na premiérovi

21. červen 2023

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády, odhlasovali si v on-line hlasování členové Pirátské strany. „Piráti konzistentně poukazují na problematické věci a snažíme se najít řešení. Druhý aspekt je, že máme silnou vnitrostranickou demokracii, která se projevila v tomto podnětu,“ vysvětluje místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Výhrady vůči ministru spravedlnosti prý Piráti předem projednávali s koaličními partnery. Richterová připomíná, že Blažka interpeloval předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Čtěte také

„Žádali jsme ho o zodpovězení řady otázek a důležité pro nás je, že se v budoucnu nemají opakovat případy, kdy státní zástupci obdrželi dopisy, které by mohly budit dojem politického tlaku, a prosadili jsme přístup, jak zachovat maximální nezávislost státních zástupců,“ shrnuje Richterová.

Hlasování, kterého se zúčastnilo zhruba 500 z 1200 členů strany, prý ukazuje, že Piráti jsou proti jakémukoli střetu zájmů. „Odpovědnost co se týče dalšího rozhodnutí po schůzce s naším předsedou Ivanem Bartošem leží na panu premiérovi. Každá strana má své nominanty, kteří ji reprezentují, a pro nás je důležité, aby posilovala důvěra v právní stát,“ dodává.

Vztahy v koalici popisuje jako profesionální a kolegiální a celkově většina dohod platí: „Je to politická realita. Lidé nemohou od demokracie a koaličního vládnutí čekat, že to bude úplná procházka růžovým sadem. Současně si myslím, že se k sobě chováme slušně a způsobem, který garantuje výsledky.“

Redefinice znásilnění

S ministrem spravedlnosti jsou Piráti ve sporu i pokud jde o úpravu definice znásilnění. Zatímco Blažek prosazuje, aby oběť musela se sexuálním stykem vyslovit nesouhlas, podle pirátské poslankyně Kláry Kocmanové by naopak lidé měli vyslovovat souhlas.

Čtěte také

„Je to hlubší problém a příklad, že někdy dohoda není úplně přesně dodržena. Zde mělo ministerstvo dát dvě varianty a o těch možnostech se mělo dál jednat. Průzkumy ukazují, že každá desátá žena byla znásilněna a útok zažil každý třicátý muž. To jsou alarmující čísla. Jde i o jejich blízké, často to oběti ovlivní na roky dopředu,“ zdůrazňuje.

Až u 70 procent případů je přitom oběť natolik paralyzovaná strachem, že zamrzne, současná definice znásilnění ale tuto situaci nepokrývá.

„Je jasné, že sex bez souhlasu je znásilnění, ale vůbec to neznamená nějaký podepsaný papír. Když má člověk pochybnosti, tak se zeptá, jestli má pokračovat. Nic se nezmění na tom, že obviněnému musí být prokázáno, že věděl, že konal bez souhlasu. Ale dnes se soudy soustředí na to, jestli oběť kladla odpor, což se ale v případech zamrznutí neděje,“ podotýká Richterová.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Šárka Fenyková , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.