Hlasování transparenci nepomůže. Blažek chce s Piráty diskutovat, tvrdí kandidát na ministra Výborný

20. červen 2023

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS podle usnesení Pirátů ohrožuje důvěru v právní stát. Pro bylo 369 z 514 hlasujících. Střet zájmů nastal ve vztahu k prošetřování bytové kauzy v Brně a Blažkovým kontroverzním krokům.

„Nepředstíral bych, že v rámci vládní koalice panuje harmonie. Nemá cenu zastírat, že Piráti, kteří vznikli jako protikorupční hnutí, budou souhlasit se vším, co ODS dělá,“ komentuje situaci Mikuláš Peksa, europoslanec za Piráty.

Čtěte také

Podle kandidáta na ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) by Piráti měli s koaličními partnery více mluvit. Blažek je prý ochoten vést s Piráty diskusi, v níž vysvětlí své kroky.

„Parlamentní demokracie může být transparentní, když se o věcech budeme bavit, hlasování tomu nepomůže,“ tvrdí Výborný.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v tiskové zprávě připomenul, že o svých výhradách Piráti jednali s Blažkem na klubu a výsledek hlasování chce prodiskutovat s premiérem Petrem Fialou z ODS.

Osud vládní koalice

Podle Mikuláše Peksy závisí osud koalice na fungování Zbyňka Stanjury (ODS), Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a dalších ministrů, „kteří se pokoušejí provádět nějaké ekonomické reformy a příliš jim to nejde.“

Komentátor serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší si ale nemyslí, že by pirátské hlasování o ministru Blažkovi mělo nějak zásadně ovlivnit vztahy ve vládní koalici. „Ostatní koaliční partneři jsou si vědomi toho hodně nestandardního fungování Pirátů a že tyto výhrady vycházejí výhradně z té europoslanecké sekce.“

Jaká je v kabinetu dynamika? Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Ondřej Látal.

autoři: Ondřel Látal , vsvo
Spustit audio

Související