Jiří Leschtina: Blažkův stín za rezignací vrchního žalobce Daňhela
Ani ne po roce ve funkci náhle rezignoval šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radim Daňhel. Stalo se tak v době, kdy ministr spravedlnosti Pavel Blažek od příchodu do vlády vyvíjí permanentní tlak na tento olomoucký úřad, dozorující vyšetřování kauzy kupčení s brněnskými byty. V něm figurují i Blažkovi straničtí kolegové a známí a v hledáčku policie se v jednom okamžiku ocitl i samotný ministr.
I proto jsou na místě otázky, nakolik se na demisi Radima Daňhela podílely zásahy ministra spravedlnosti do brněnské kauzy. A to tím spíš, že magistr Daňhel svou demisi zdůvodnil nepřesvědčivě a pramálo srozumitelně.
Čtěte také
Jako hlavní důvod ve svém rezignačním dopise uvádí nepřekonatelné problémy s řízením poboček v Brně a Ostravě na dálku. Rozepisuje se, že se mu nepodařilo nastavit takový způsob řízení, na který byl za svou dlouhodobou kariéru navyklý, zásadně založený na každodenním, bezprostředním a v podstatě neformálním kontaktu se státními zástupci. „Výkon oprávnění je pro mě stěží myslitelný i bez možnosti okamžitého a úplného přístupu k dozorovým spisům,“ zmiňuje se v dopise.
A jak dále uvádí, se státními zástupci na pobočkách komunikuje v zásadě telefonicky, e-mailem, v některých případech i prostřednictvím videokonferencí. A hned dodává, že „nic z toho nemůže nahradit osobní kontakt ani dělnou a kreativní atmosféru.“
Problémy kolem šéfa resortu spravedlnosti
Právě tahle Daňhelova lamentace nad neřiditelností poboček zaráží svou přemrštěností. Kdybychom ho brali vážně, pak řízení takového Vrchního státního zastupitelství v Praze, pod jehož působnost spadá šest krajských poboček, by muselo být přehlídkou zmaru.
Čtěte také
A Daňhelovo bědování nad nemožností bezprostředních kontaktů s pracovníky poboček, když z Olomouce do Brna či Ostravy je to plus minus hodina jízdy autem? To už úplně působí jako z jiného světa.
Nelze se pak divit spekulacím, podle nichž se Daňhel uchýlil k pofidérnímu zdůvodnění, aby obešel potíže s tlaky Pavla Blažka, jimiž se ministr snaží odvrátit pohromu od kolegů a přátel, vyšetřovaných v brněnské korupční kauze. Včetně více než deseti dotazů, v nichž žádal olomouckého vrchního žalobce o podklady na interpelace poslanců, zaměřené na údajnou podjatost, ale i osobní život žalobkyně Petry Lastovecké, dozorující brněnský případ.
Daňhelova decentnost vůči Blažkovi ale také možná pramení i z toho, že si je dobře vědom, jak sofistikovaně dokáže ministr při svých útocích na justici bruslit na hraně zákona. Na druhé straně je čím dál zřejmější, že problémy kolem šéfa resortu spravedlnosti jenom přibývají.
Naposledy když web Seznam Zprávy odhalil, že Blažek, který teď bojuje proti únikům z kriminálních kauz, získal před čtyřmi lety část utajeného policejního spisu, v níž ho jeden z obviněných označuje za hlavu korupčního bytového komplotu v Brně.
Tak či onak mnohé nasvědčuje tomu, že i krátká epizoda Radima Daňhela v čele olomouckého vrchního zastupitelství byla poznamenána tím, že ve vládě setrvává ministr spravedlnosti, propadající se dál a dál do střetu zájmů. Což je i temnou vyhlídkou pro jakéhokoli Daňhelova nástupce.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.