Jiří Leschtina: Jak ministr Blažek vyběhl s voliči vlastní koalice

13. listopad 2022

Jedním z klíčových bodů programového prohlášení Fialova kabinetu je závazek, že vláda „zpřesní podmínky pro odvolání nejvyššího státního zástupce“. V souladu s volebními sliby obou koalic by měl být šéf žalobců vymaněn z vratkého postavení, kdy ho vláda může odvolat, kdykoliv se jí zamane a bez udání důvodu.

Jako studená sprcha ale působí novela o žalobcích, se kterou teď vyrukoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek. V ní se na odvolávání nejvyššího státního zástupce pranic nemění. Šéf žalobců má být dál vydán napospas libovůli aktuální politické většiny. Na rozdíl od dalších vedoucích státních zástupců, kteří mohou být odvoláni jen za vážné kárné provinění a jen rozhodnutím kárného soudu.

Čtěte také

A jak to zdůvodňuje ministr spravedlnosti? „Je-li za soustavu státního zastupitelství odpovědná vláda, tak musí mít možnost odvolávat alespoň šéfa této soustavy, pokud nemůže odvolávat nikoho jiného,“ uvedl Blažek pro web Novinky. A dodal, že za třicet let, co stávající zákon platí, s tím nikdy nebyl žádný problém.

Skutečně žádný problém? Stačí připomenout konec nejvyšší státní žalobkyně Marie Benešové v roce 2005. Vláda Jiřího Paroubka ji odvolala poté, co kritizovala tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce za korupcí zavánějící vydání katarského prince, u nás odsouzeného za sex s nezletilými dívkami.

Čtěte také

A paradoxně to byla právě Marie Benešová, která jako ministryně spravedlnosti v Babišově vládě veřejně vyhrožovala odvoláním šéfovi žalobců Pavlu Zemanovi. Ten nakonec pod urputným tlakem ministryně raději sám rezignoval.

A pokud Blažek hájí právo vlády odvolávat šéfa žalobců tím, že státní zastupitelství je součástí moci výkonné? Pak projevuje svérázný přístup k právnímu státu.

Zranitelnější než soudci

Funkce státního zastupitelství se sice odvozuje od moci výkonné, ale svou podstatou a činností spadá do justice. Státní zástupce vyhodnocuje fakta a důkazy, které shromáždí policie, rozhoduje o podání žaloby. Před soudem pak zastupuje nikoliv vládu, která ho jmenovala, ale stát. To ho striktně zavazuje k jednání ve veřejném zájmu.

Čtěte také

V jakékoliv politicky citlivé kauze se žalobci ocitají ve zranitelnějším postavení než soudci. Právě na státní žalobce, kteří dozorují policii, se soustředí největší tlak, aby se nic nevyšetřovalo, a když už se vyšetřuje, aby se to nedostalo před soud. Je proto v zájmu spravedlnosti, aby nejvyšší žalobce v zemi nebyl vydán napospas vládě, jejíž ministři, či jejich spolustraníci, příbuzní, skrytí byznysoví spojenci, se nezřídka ocitají v hledáčku vyšetřovatelů a dozorujících státních zástupců.

Jiří Leschtina

Tak jako se to teď stalo ODS, KDU-ČSL, TOP 09 čí STANu, jejichž někteří regionální politici se zapletli do korupčních kauz v Brně a Praze. V obrovitém střetu zájmů pak vězí i ministr Blažek, jehož prověřuje policie kvůli podezření, že byl zapleten do korupčních machinací s majetkem Brna.

A pokud teď Fialův kabinet nezbaví vládu pravomoci odvolat nejvyššího žalobce bez udání důvodu? Pak se vysměje do tváře vlastním voličům, kteří tvořili jádro čtvrtmilionového davu, který právě před třemi lety demonstroval na pražské Letenské pláni i za nezávislost justice.

Autor je publicista

Spustit audio