Richard Seemann: Rakousko slaví 65. výročí své nezávislosti
Rakousko si připomenulo 65. výročí obnovení své nezávislosti, tedy podepsání Státní smlouvy se čtyřmi okupačními mocnostmi – Sovětským svazem, Spojenými státy, Spojeným královstvím a Francií.
Tím byla skončena okupace našeho jižního souseda deset let poté, co byla znovu obnovena jeho státnost koncem dubna 1945.
Čtěte také
Vzhledem k omezením, která vyplývají z protiepidemických opatření, byl tento milník rakouských dějin soustředěn na projev spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena. Pronesl ho před vídeňským palácem Belvedere, kde byla smlouva 15. května 1955 podepsána.
Připomněl, že jedinečný úspěch Rakouska by bez Státní smlouvy v následujících letech nebyl myslitelný a stal se základem, na kterém může v budoucnosti stavět. Musíme si ale dávat pozor na svobodu, protože ta je citlivá a zranitelná.
V návaznosti na současnou koronavirovou krizí nyní obyvatelstvo zažívá na vlastní kůži, co znamenají přísná omezení základních práv. V liberální demokracii musíme proto zodpovědně nakládat se svobodou, prohlásil rakouský spolkový prezident.
Nezastupitelná úloha Rakouska
Politologové připomínají, že cesta k uzavření Státní smlouvy byla velmi obtížná a teprve v dubnu 1955 moskevská jednání přinesla průlom.
Čtěte také
Rakouská delegace vedená tehdejším lidoveckým kancléřem Juliem Raabem dosáhla dohody na základě toho, že země vyhlásí trvalou neutralitu a nestane se součástí žádných aliancí.
Historici dnes docházejí k závěru, že pravou příčinou dosažení dohody byly obavy Moskvy, že pokud by nebyla uzavřena, rakouské země okupované západními mocnosti by se mohly propojit s Německou spolkovou republikou. Naopak neutrální Rakousko mělo tvořit podle představ Moskvy geografický klín mezi zeměmi NATO – spolu se sousedním Lichtenštejnskem a Švýcarskem.
Nikdo v té době nemohl předvídat vývoj politické situace, která nastala už rok poté událostmi v Maďarsku, v roce 1968 v Československu a 1989 v NDR. Ve všech těchto případech hrálo Rakousko nezastupitelnou úlohu, když z jedné strany neumožnilo zneužití svého území pro případné vojenské zásahy, protože okupační jednotky byly uzavřením Státní smlouvy staženy ze země.
Především ale otevřelo své hranice obyvatelstvu těchto zemí, aby sem mělo možnost emigrovat, a tím se vyhnout pronásledování a svobodně se rozhodnout, jak si zařídit svůj další život.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.