Radkin Honzák: Mozek, který má Babiš, mívají predátoři
Radkin Honzák působí v oblasti psychiatrie více než půl století. Živí se ale taky jako vysokoškolský pedagog a publicista a v mediích se nezřídka vyjadřuje k aktuálnímu veřejnému dění. Hostem Osobnosti Plus byl 3. června.
Postoj premiéra Andreje Babiše (ANO) po zveřejnění předběžné zprávy Evropské komise psychiatr popisuje: „Tento typ lidí absolutně postrádá to, čemu ostatní říkají svědomí či soucit. Jejich mozek je mozek predátorů.“
Psychiatr prý není nijak nervózní z otázky, jestli budeme dotace, které holding premiéra z EU získal, vracet (nebo ne). „Já vím, že je vrátíme, takže nervózní nikterak nejsem,“ říká s úsměvem.
„Do toho našeho tria, aby to byl správný triumvirát, už chybí jeden narkobaron. Pak budeme mít v čele tu správnou skvadru,“ dodává.
Cyril Höschl: Se současným světem se nepochybně něco děje
Cyril Höschl patří mezi uznávané psychiatry, současně je zakladatelem Národního ústavu duševního zdraví. „Někdy člověk hraje simultánku, kdy je šachovnic víc, ne na všech vyhrává. To mu na náladě nepřidá, ale jindy je to zase lepší,“ říká o svém rozpoložení.
Ke kauze, a obecně k charakteru premiéra, pak tvrdí, že „když je někdo citlivější a potká se s člověkem, jako je on, má podobný pocit, jako když stojí před tygří klecí s příliš tenkými mřížemi“.
„U této sorty lidí chybí propojení mezi primárním centrem strachu a uvědoměním si strachu. Pokud nemá člověk strach, koná více či méně bezchybně. Zároveň nechápe, proč ostatní strach mají.“
Často se líbí holkám...
Strach je podle Honzáka primárně tělesným prožitkem. „Třesou se ruce, potí se kůže, zrychluje tep. Organismus tyto projevy nabíjí, aby mohl rychleji utíkat. Psychosomatické napětí je tedy velice správně spojeno s napětím těla. Když tyto projevy chybějí, člověk podává automatické, až robotický dokonalé výkony,“ říká Honzák. Taky ale připouští, že je to kýžená vlastnost politiků.
To, že se z lidí bez strachu, svědomí nebo empatie stávají vůdci (v dnešním pojetí prezidenti a premiéři), je podle psychiatra taky logické. „Ono je to automaticky tlačí na vedoucí pozici.“
Při lidské komunikaci plní verbální složka jen 30 %. „Zbytek jsou nonverbální, podprahové signály. Takže oni mají automaticky charisma a strhují na sebe taky vedení. Navíc, většinou se líbí holkám, které v nich vidí biologické ochránce svých budoucích dětí.“
Psychopat?
Honzák vysvětluje také způsob, jakým se moderní psychiatrie staví k pojmu psychopat, jakými experimenty se zkoumá a proč tento pojem vlastně není ještě pevně stanoveným termínem.
„Bylo by velkou chybou domnívat se, že všichni psychopati končí v base. Tam jdou jen ti nejblbější a nejméně rozumní.“
Poslechněte si celý rozhovor s Radkinem Honzákem. Dozvíte se, jestli se chce i dál věnovat lidské psychice. Ptala se Barbora Tachecí.
Související
-
Děsí mě analfabetismus dnešní mládeže. Společnost nedrží pohromadě, říká psychiatr Radkin Honzák
Emoce jsou nakažlivé. A přestože „nakazit“ druhého radostí je prý daleko těžší než „nakazit“ ho strachem, nemá smysl přestat to zkoušet.
-
„Dejte mi pilulku na depresi a dejte mi pokoj.“ Změnit život se lidem nechce, říká Radkin Honzák
Jak rozeznat depresivní stavy a špatnou náladu? S psychiatrem Radkinem Honzákem hovoří o depresi Eva Kézrová.
-
Každý psychopat se vždy dere na špici. Taky jsou to ti nejlepší obchodníci i lháři, říká Honzák
S bratrem Františkem právě vydal knihu, ve které se věnují psychopatům. Mimo jiné na to, jak poznat lidi s touto poruchou osobnosti. Moderuje Jana Klusáková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.