Cyril Höschl: Se současným světem se nepochybně něco děje
Cyril Höschl patří mezi uznávané psychiatry, současně je zakladatelem Národního ústavu duševního zdraví. „Někdy člověk hraje simultánku, kdy je šachovnic víc, ne na všech vyhrává. To mu na náladě nepřidá, ale jindy je to zase lepší,“ říká o svém rozpoložení.
„Lidé, kteří se dnes pozastaví a přijde jim na mysl společenský a filozofický přesah toho, v čem žijí, musí zažívat určitou existenciální obavu,“ komentuje celkový stav společnosti.
Klára Melíšková: Pláč je cesta, jak vyplavit emoční bloky a strachy
Herečka Klára Melíšková je držitelkou tří Českých lvů. V poslední době se s ní diváci stále častěji setkávají na obrazovce České televize. Herecké zázemí jí vytváří řadu let Dejvické divadlo, se kterým je spojený nedávno odvysílaný televizní projekt Zkáza Dejvického divadla, kde členka souboru hrála sama sebe.
„Na jednu stranu si pojďme zcela otevřeně říct, že to není nic nového, že svět se vždycky řítil do katastrofy po celou dobu své existence a nikdy k tomu úplně nedošlo, až na různé peripetie. Ale na druhou stranu existuje obava, do určité míry oprávněná, a možná je i prevencí toho, abychom se do oné katastrofy nedořítili.“
Se současným světem se podle Höschla nepochybně něco děje: mění se poměry a sociální psychologie ve velkých civilizacích. „Vezměme si imigrační vlnu, politickou korektnost, hnutí MeToo, hnutí na univerzitách, ten obrovský posun doleva v takové zemi, jako je Amerika, kde si to nikdo nedovedl představit, Jeremy Corbyn v Anglii... To vše má své důsledky, o kterých se můžeme bavit, každý na to může mít jiný názor, ale nepochybně se se světem něco děje, asi tak jako s klimatem.“
O možné budoucnosti lidstva psychiatr říká: „Každá predikce je tady těžká. Jistě jsou lidé, kteří se možnostmi něco predikovat zabývají mnohem více. Ale mám stále z přírodovědy přinesenou víru v autokorekci složitých systémů, které lze nejlépe měnit tak, že je necháme, ať se změní samy,“ uzavírá téma.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Cyril Höschl se ještě zaměří na problematiku závislostí a na možnosti, jak je společensky i individuálně řešit.
Související
-
Silné osobnosti se generují jen na rozhraní epoch. Podle toho teď náš leadership vypadá, říká Höschl
Chrání, nebo rozdělují zdi naši společnost? Proč si volíme silné lídry a potřebujeme vůbec společnost jednotnou? Témata veřejné debaty Plusu. Moderoval Michael Rozsypal.
-
Cyril Höschl: I bez roku 89 bychom byli stejně rozbředlou...
„Dějiny jsou natolik nepredikovatelné a jednorázovou akcí, že vůbec nevíme, co nás čeká zítra, pozítří, za týden, za dva týdny. Zda některé události, zdravotní st...
-
Cyril Höschl: Vzdělanost byla od starověku doménou lidí, po kterých není poptávka na trhu práce
Má vzdělávání reagovat na potřeby trhu práce? Kdo vytvořil naši současnou technologicky vyspělou společnost?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.