Půst? Dnešní člověk už si nenechá církevní autoritou předepisovat, co má a nemá jíst, říká Martin C. Putna
To, jak lidé přistupují k postnímu období, je věc jejich svobodného rozhodnutí. Předvelikonoční půst ale i tak zůstává v povědomí široké veřejnosti a zdaleka nejen té nábožensky založené. Proč je půst zajímavý i pro ateisty? V čem spočívá intuitivní potřeba očistit se? Čemu nás půst otevírá a jak přispívá k osobnímu růstu? Kolik rovin a významů vlastně má?
Tyto a další otázky v debatě Vertikály. Moderuje Eva Hůlková.
První část Vertikály se zaměří na vliv církví na maďarskou politiku. S kontroverzní milostí odstupující prezidentce totiž radil biskup. Katolická organizace v Salvadoru protestuje proti věznění tisíců lidí bez soudu. A podíváme se na duchovní snímky na festivalu krátkých filmů. Moderuje Adam Šindelář.
Související
-
Příliš se soustředíme na sebe. V postní době se pokusme poslouchat druhé, radí arcibiskup Graubner
„Je v tom určité nebezpečí pro duchovní život i pro společnost, když se pak drolíme a každý máme svůj názor a nejsme schopni se dát dohromady,“ varuje primas český.
-
Martin Horálek: O co jde v půstu
„Náš rabín je tak chudý, že kdyby nedržel dva dny v týdnu půst, tak snad umře hlady.“ Dnešní komentář nezačínám vtipem náhodou. Začíná totiž postní doba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.