Půjčit si v roce 1996 deset milionů na zchátralý zámek bylo horší než si půjčit na hospodu, vzpomíná Lažanský
„Východní křídlo zámku se zřítilo k zemi a 12hektarový krajinářský park tou dobou připomínal prales. Lebedu a kopřivy jsem měl po prsa,“ říká majitel zámku Chyše Vladimír Lažanský, který pochází z rakouské linie starobylého rodu Lažanských. V Hovorech mluví i o tom, proč si zámek musel koupit zpátky, o pivovaru, ve kterém byla kotelna pro nedaleký panelový dům, a ve kterém se po dlouhých letech znovu začalo vařit pivo.
Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu. Moderuje Naděžda Hávová.
Související
-
Germenis-Hildprandtová: Ze zámku nás ve sněhu vyhnali do stodoly. Přimluvil se za nás etiopský císař
Janě Germenis-Hildprandtové, majitelce panství v Blatné, bylo pouhých pět let, když se musela její rodina ze svého zámku vystěhovat. Jak na to vzpomíná?
-
Koupil zámek, ze kterého komunisté udělali kravín. „Lidé nade mnou kroutili hlavou,“ říká architekt
„Na zámku není nikdy hotovo. Je to nekonečný příběh, kdy jsou připraveny další projekty na obnovu poškozených nebo spadlých věcí,“ říká.
-
Za deset let v Česku jsem se naučil správně pít pivo a rozumět českému humoru, říká Kinský dal Borgo
„Když vyrůstáte na zámku, naučí vás to zvyknout si na zimu. Staré domy jsou krásné, ale ne moc funkční,“ vtipkuje v Hovorech s rodokmenem Francesco Kinský dal Borgo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.