Psycholog: Někdo zkrátka vždy problematizuje nařízení, někdo nerad mění zvyky. Proto se neočkují

6. leden 2022

Důvody, proč lidé odmítají očkování proti covidu-19, vycházejí nejen z nedůvěry k vědeckým poznatkům, ale častěji z povahy člověka, tvrdí psycholog Dalibor Špok. Označovat je za „odmítače“ ale nepomáhá pochopit jejich motivace, upozorňuje. Někdy jde o osobnostní nastavení: „Určité typy osobností vždy problematizují jakékoliv nařízení, je to jejich vlastnost. Nebo jsou lidé, kteří nemají rozvinutou morální vrstvu, kdy si ubíráme osobní svobody v zájmu druhých.“

„Nebo je někdo tak rigidní, že nerad mění své zvyky. A protože se nikdy neočkoval a vždy dělal něco, tak už jen proto, že to vždy dělal, tak to legitimizuje, že je to dobré. Ale to neznamená, že ho to omlouvá,“ zdůrazňuje psycholog.

Čtěte také

Problémem dnešní doby není nedostatek informací, ale jejich nadbytek, uvažuje Špok. „Máme vědecké knihovny na dosah jednoho kliku myší, ale problém je, že tyto informace potřebují být seřazeny a být dostupné.“

„Dnešní svět funguje na vizualitě a zjednodušování. Potřebujeme nějaký webový server, a třeba už existuje, který by všechny fake news o vakcinaci vyvracel. Ale na různých úrovních: nejdříve v jednom odstavci, pak v rozhovoru s expertem, pak odkazem na vědecký článek,“ navrhuje Špok.

Dalibor Špok

Chybí tedy práce popularizační, pokračuje vědec. „Podobnou té, jakou děláme ve vědě, kdy přibližujeme složité teorie jednoduchým jazykem. To by v takové ucelené podobě bylo velice dobré.“

Povinné očkování?

S otázkou, kde končí individuální svoboda a kde nadřadit zájem státu nebo společnosti, se setkáváme v každodenních situacích neustále. „Každý zákon, každé pravidlo je vlastně nadřazením zájmu společnosti nad mým zájmem individuálním.“

„To, že dodržuji banální pravidlo pravé ruky na křižovatce, znamená, že jsem se zbavil své individuální svobody tam vjet bez rozhlédnutí. Protože společnost takto funguje, tak nadřazujeme společenský zájem vždy, to je princip společnosti,“ vysvětluje psycholog.

Když to hodně přeženu: Stát může dnes přikázat očkování a za deset let může přikázat, že nikdo nebude jíst maso, protože to je zdravější.
Dalibor Špok

Je samozřejmě věcí diskuze, do jaké míry z hlediska veřejného zdraví může stát přikazovat, dodává Špok: „Když to hodně přeženu, tak stát může dnes přikázat očkování, a za deset let může přikázat, že nikdo nebude jíst maso, protože to je zdravější.“

Čtěte také

„Takže si musíme si dávat pozor, abychom nepřekročili nějakou hranici. Ale tu diskuzi vždy poznáme v diskuzi etiků, sociologů, duchovních a všech lidí, kteří mají různé pohledy na to, jak by měla kultura a společnost fungovat,“ dodává.

Diskutované povinné očkování pro vybrané skupiny osob přesto ovažuje Špok za dobrý signál: „Společnost tak ukazuje, že to je správný směr. Nad těmito zaměstnanci máme větší moc, proto očkování nařídíme. A tím ukazujeme, že chceme chránit druhé.“

Učit se žít dobrý a prospěšný život

„Hodně bych se vyvaroval toho vnímat covid jako něco, co přejde a nad čím zvítězíme očkováním nebo tím, že virus zmutuje do podoby, kde nebude tak smrtný a stane se z něj běžné nachlazení, což se také může stát,“ doporučuje psycholog, jak se s pokračující pandemií vyrovnat.

Čtěte také

Podle něj takový postoj mají ti, kteří právě trpí tím, že pandemie stále nekončí a přichází další a další vlna. „Spíše bych to tedy vnímal jako novou éru, do které jsme vstoupili, a jako důsledek globalizace,“ navrhuje Špok a načrtává:

„Ty mokré a nehygienické trhy v Asii se určitě nezlikvidovaly a budou tam pořád. Také v Africe díky ekologickým zásahům je přístup zvířat k lidským obydlím stále bližší, takže nebezpečné choroby budou přicházet a budou se šířit.“

Žijme svůj život už v této covidové situaci, ale žijme ho nově.
Dalibor Špok

Mnozí lidé si naději promítají do návratu do starého stavu. „Ale to nemusí jediná definice naděje. Dokonce bych řekl, že nebyla dobře vytvořena, protože nebyla moc reálná.“

Naděje je v tom učit se žít dobrý a prospěšný život, ale této nové době. „Všichni věříme, že se společnost zpátky vrátí do starého fungování, ale je třeba být otevřený také tomu, že díky této zkušenosti přichází spousta nového, co nás posune dobrým směrem.“

„Žijme svůj život už v této covidové situaci, ale žijme ho nově a hledejme prostředky, mechanismy a metody, které umožňují realizaci hodnot a potřeb. A díky tomu je najdeme i celospolečensky,“ předpokládá Dalibor Špok.

Jak přemýšlejí ti, kteří odmítají očkování? Jaké dopady na blízké či vzdálené okolí a vztahy tento postoj může mít? Poslechněte si celé Leonardo Plus, ptá se Eva Kézrová.

autoři: Eva Kézrová , oci
Spustit audio

Související