Psi poznají známou tvář

20. prosinec 2013

Pes dokáže poznat tvář svého pána – a to i v případě, že ji vidí jen na obrázku. Vyplývá to z experimentů finských vědců.

Lidé mají specifické mechanismy, které umožňují okamžitě poznat známou tvář. Předpokládá se, že podobnou schopnost kromě nich mohou mít snad i další primáti. Na druhou stranu je ale známo, že tvář a oční kontakt hrají důležitou roli ve vnitrodruhové komunikaci mnoha zvířat. Vědci z Helsinské univerzity jako první testovali rozpoznávání tváří u psů pomocí sledování pohybu očí. Psy nejprve vycvičili tak, aby klidně leželi a sledovali obrázky, které se před nimi objevovaly na monitoru. Poté jim pustili obrázky známých i zcela neznámých tváří lidí a psů a měřili pohyby jejich očí. Známým člověkem byl majitel, známým psem pes chovaný ve stejné rodině.

Na obrázky jiných psů, ať už známých či neznámých, se psi dívali déle než na lidské tváře. To odpovídá výsledkům dřívější studie stejného týmu vědců, která ukázala, že pes se prostě raději dívá na jiného psa než na člověka. Pokud však pes viděl na monitoru tvář známého člověka, zíral mu do očí a studoval jeho tvář důkladněji, než když šlo o někoho, koho předtím nikdy neviděl. Vědci z toho vyvozují, že pes dobře ví, zda má před sebou obrázek svého pána nebo cizince.

Zdroj: University of Helsinki

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio