První česká zoo jde do konkurzu
Poprvé v historii Česka je v konkurzu zoologická zahrada, a to Zoo Větrovy u Tábora.
Tři sta zvířat ve výbězích to nezajímá, potravy mají dost a je o ně postaráno jako dřív. Hůř je na tom přes 80 věřitelů, kteří si uplatňují pohledávky v řádu desítek milionů korun.
Zahrada má 12 hektarů. Zpočátku ji navštěvovalo tisíc lidí denně. „Někdy i víc,“ říká majitel Libor Hrubý. Zahradu začal budovat, protože věřil, že jde o dobrý a smysluplný projekt. „Když se zeptáte hoteliérů, měli ubytování díky tomu, že sem lidé jezdili. Kdybychom se mohli rozvíjet podle našeho byznysplánu, zahrada mohla být rentabilní.“
Libor Hrubý dluží, kam se podívá a insolvenční správkyně začíná rozprodávat majetek. Začíná prodávat i zvířata. Znalci z oboru tvrdí, že zákon o zoologických zahradách potřebuje změnu, aby k podobným situacím nedocházelo.
Libor Hrubý je advokát a podnikatel, který nemá dobrou pověst. K tomu všemu je na stole policejní vyšetřování, různé žaloby a soudní pře. Vinu za krach dává Libor Hrubý ostatním. „Podcenil jsem lidskou závist a zlobu. Něco je za něco. Když nic nedáte, dělají vám příkoří.“
Zkrachovalou zoo už nelze zachránit. Jako celek ji insolvenční správkyně prodat nedokáže, financovat dluhy nikdo nechce. Zbývá prodej konkurzní podstaty a prodej zvířat. Insolvenční správkyně Eva Procházková s tím začíná.
Za vysokými ploty se poklidně prochází divoké šelmy, opičky poskakují v pavilonech a bizoni vyhrabávají trávu. Zvířatům nic zásadního nehrozí, o stravu a ošetřovatele je postaráno.
Ovšem prodej nebude jednoduchý, říká zakládající člen České asociace zoologických zahrad a vivárií a ředitel malého Zooparku Zájezd u Kladna Jiří Marek. „Do třetích zemí mimo EU. Třeba kočkovité šelmy a primáti se tam prodávají dobře.“
V Česku je 21 zoologických zahrad s licencí Ministerstva životního prostředí a licenci má stále i Zoo Větrovy.
Když o ni žádali, měli jeden z nejlepších projektů, říká šéfka odboru druhové ochrany Veronika Vilímková, která se do Větrov brzy chystá. „Provozovatel neuzavřel zoo. Z pohledu zákona o zoologických zahradách není žádný důvod se obávat budoucnosti.“
Nejviditelnější částí zkrachovalé zoo jsou zvířata, na prvním místě jsou však peníze. Snaha insolvenční správkyně je co nejdříve uspokojit věřitele a zvířata prodat.
Znalci zoologických zahrad kritizují zákon o zoo, který nedělá rozdíly mezi malými a velkými zahradami a uděluje licenci na základě počtu zvířat.
Do jaké míry si takový podnik dokáže na sebe vydělat? Podle Jiřího Marka by se Zoopark Zájezd bez dotací neuživil. „Soběstační jsme ze 70 procent.“
Zahrad, které se nejmenují zoo, je u nás velké množství. V zákoně o zoologických zahradách by byly dobré určité změny, které by umožňovaly rozlišovat menší a větší zoologické zahrady. „Malá zařízení by mohla vybírat vstupné, to bez licence nemůžou.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.