Protikuřácký zákon: Regulovat kouření, nebo čekat, že trh vše vyřeší sám?

11. květen 2015

Nový protikuřácký zákon směřuje na vládu. Vypracovalo ho ministerstvo zdravotnictví, a bude-li schválen, tabákový dým by měl definitivně zmizet z restaurací a barů.

Návrh má své příznivce i oponenty: zmiňuje zákaz kouření normálních, ale i elektronických cigaret, povinnost nabízet aspoň jeden nápoj levnější než pivo, a stanovuje odpovědnost restauratérů za podnapilé mladistvé.

„Jako pediatr jsem nekuřák a celoživotní bojovník proti kouření,“ představil se v pořadu Pro a proti předseda sněmovního zdravotního výboru Jaroslav Krákora (ČSSD).

Podle něj je Česká republika ze všech 28 zemí Evropské unie zatím jediným státem, který nemá zákon o potírání kouření nebo škodlivosti tabákových výrobků.

Důvody, které ministerstvo vedly k takové formulaci protikuřáckého zákona, vyjádřil předseda výboru stručně: „Kouření prokazatelně škodí zdraví.“

„Člověk má sice právo si ničit zdraví, ale v případě kouření jde i o ničení zdraví svému okolí,“ připomněl škodlivost pasivního kouření Krákora.

Ten regulativní roli státu v záležitostech veřejného zdraví podporuje, a námitky svého oponenta o diktatuře odmítá. „V otázce kouření je to zcela správné a je to evropský trend.“


Krákora: „Byl jsem v Anglii, v roce 2007 se zakázalo kouření ze stejných důvodů, jaké uvádíme v zákoně my. Zisk restaurací byl v roce 2013 a 2014 o 20 % větší. A není to tím, že se zdražily cigarety nebo alkohol, ale že byla větší návštěvnost rodin s dětmi.“

Pavel Hlinka z Asociace hotelů a restaurací kontroval opačnou statistikou, tentokrát z Irska, kde za posledních deset let klesly tržby v restaurací díky zákazu kouření o 10 %, počet hospod klesl o 11 % a nezaměstnanost v tomto odvětví stoupla o 14 %.

Zástupci hoteliérů a restauratérů vadí, že jim stát diktuje, komu mají své služby poskytovat.


Hlinka: „Nezpochybňuji, že kouření škodí zdraví, ale trvám na tom, že stát si zde osobuje právo rozhodovat za někoho jiného. Jestli někdo kouří, nebo nekouří, je to jeho problém, a když mu navíc ještě prodáme cigarety, tak proč to zároveň regulovat, ale to ještě jenom někde?“

„Stát tady není od toho, aby diktoval restauracím, co mají, nebo nemají dělat. Stát jim nic nedal, s ničím jim nepomáhá, spíše naopak,“ postěžoval si Hlinka.

Ten věří v samoregulační funkci trhu. „Počet nekuřáckých restaurací rok od roku roste. To je další důkaz toho, že jsou tyto věci schopny se prosadit samy, a proto si myslím, že by do toho stát zasahovat neměl. Trh si to vyřeší sám.“

Stávající zákon je podle Hlinky dobrý, jen je třeba, aby stát trval na jeho přesném dodržování, protože „v českém prostředí jsme tak kreativní, že si to vždy dokážeme přizpůsobit tak, aby to vyhovovalo zrovna nám.“

„Troufám si říct, že pokud tento zákon projde, tak minimálně čtvrtina venkovských hospod zavře, protože stojí právě na tom pivu, cigaretě, a na tom, že se lidé přijdou bavit,“ varoval Pavel Hlinka.

autoři: tpa , oci
Spustit audio