Proč se začínají do Česka vracet Romové z Británie? Kvůli pandemii přišli o své „šedé“ příjmy a teď na ně ještě cílí dezinformační kampaň, zjistil zpravodaj
Čeští a slovenští Romové, kteří už roky žijí ve Velké Británii, se začali vracet domů. Alespoň to Českému rozhlasu Plus tvrdí vedoucí české školy Comenius v anglickém Leedsu Tomáš Kostečka.
Čtěte také
Důvodem je obava z pandemie, která na britských ostrovech připravila o život tisíce lidí, daleko víc než v Česku nebo na Slovensku. Svou roli ale hraje sociální nejistota a dezinformace, které se tam teď začaly na sociálních sítích šířit.
Vedoucí české školy Comenius, který pomáhá komunitě několika tisíc českých Romů v Leedsu, tvrdí, že už 300 až 350 lidí odjelo, dalších nejméně 500 až 800 o tom vážně uvažuje. „Rozmohlo se tady mnoho inzerátů, ve kterých lidé nabízejí odvoz domů. Mnohé z toho jsou podvodné, protože jen vyberou peníze a už o nich nikdy nikdo neslyší,“ vysvětluje.
Přišli o šedé příjmy
Nelegální dopravci totiž podle britského rozhlasového zpravodaje Jaromíra Marka berou za jedno místo v autě v přepočtu až 10 tisíc korun. Vedoucí školy Comenius dál tvrdí, že v době koronavirové pandemie lidé nemají na nájemné, protože přišli o své „šedé“ příjmy.
Čtěte také
„Tato naše komunita je velmi zranitelná, lidé si totiž neumějí dávky na britských úřadech vyřídit. Teď jsem zrovna řešil tři podobné případy lidí, kteří jsou tady v Británii už deset let, ale nejsou se schopni na úřadech domluvit, takže jsem řešil tlumočení.“
Česká romská komunita je i terčem řady dezinformací, které se snaží vyvolat paniku. Dokonce se v jejich facebookových skupinách šíří opravdu zručně upravené video sestříhaných vystoupení expertů WHO a nedávného projevu britské královny. Celé to vytváří dojem, že lidem budou kvůli koronaviru odebrány děti.
A dezinformace na sítích
„Je tady skupina, která ze zištných důvodů organizuje převozy (českých Romů). Vnutí jim pocit ohrožení, vzniká panika, takže se chtějí vracet,“ říká český velvyslanec ve Velké Británii Libor Sečka.
Čtěte také
Kostečka k tomu dodává: „Když se na ty příspěvky (na sítích) dívám, tak jsou velmi sofistikované, a tak si říkám, kdo a proč chce destabilizovat zrovna českou komunitu? Proč zrovna českou? Ale možná, že to stejné se děje jinde, ale pořád se ptám, kdo a proč to dělá?“ Chystá tak anti-dezinformační kampaň a doufá, že to pomůže.
Celou reportáž Jaromíra Marka si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Facebook jako zdroj nestačí, říká gymnazista. Jeho aplikace Newskit chce bojovat proti fake news
Mladí často neřeší, z jakých zdrojů čerpají informace, a tak od sebe nemusí rozeznat fakta a fake news. Matyáš Boháček se to rozhodl změnit a vytvořil aplikaci Newskit.
-
Veřejná debata na téma „Dezinformace a mediální manipulace aneb nebezpečné myšlenkování o fake news“
Rada Českého rozhlasu uspořádala 23. října 2019 ve spolupráci s Českým rozhlasem veřejnou debatu o lživých zprávách, mediální manipulaci a dalších formách dezinformací.
-
Nevěřte všemu, co na netu vidíte! Kluci Darek a Jakub s filmem o fake news vyhráli Febiofest
Mezinárodní filmový festival Febiofest se letos věnoval mimo jiné fenoménu fake news. A se svým snímkem o vybuchlém telefonu zazářili kluci Darek Husták a Jakub Syrovátka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.