Proč se začínají do Česka vracet Romové z Británie? Kvůli pandemii přišli o své „šedé“ příjmy a teď na ně ještě cílí dezinformační kampaň, zjistil zpravodaj

15. květen 2020

Čeští a slovenští Romové, kteří už roky žijí ve Velké Británii, se začali vracet domů. Alespoň to Českému rozhlasu Plus tvrdí vedoucí české školy Comenius v anglickém Leedsu Tomáš Kostečka.

Čtěte také

Důvodem je obava z pandemie, která na britských ostrovech připravila o život tisíce lidí, daleko víc než v Česku nebo na Slovensku. Svou roli ale hraje sociální nejistota a dezinformace, které se tam teď začaly na sociálních sítích šířit. 

Vedoucí české školy Comenius, který pomáhá komunitě několika tisíc českých Romů v Leedsu, tvrdí, že už 300 až 350 lidí odjelo, dalších nejméně 500 až 800 o tom vážně uvažuje. „Rozmohlo se tady mnoho inzerátů, ve kterých lidé nabízejí odvoz domů. Mnohé z toho jsou podvodné, protože jen vyberou peníze a už o nich nikdy nikdo neslyší,“ vysvětluje.

Přišli o šedé příjmy

Nelegální dopravci totiž podle britského rozhlasového zpravodaje Jaromíra Marka berou za jedno místo v autě v přepočtu až 10 tisíc korun. Vedoucí školy Comenius dál tvrdí, že  v době koronavirové pandemie lidé nemají na nájemné, protože přišli o své „šedé“ příjmy.

Čtěte také

„Tato naše komunita je velmi zranitelná, lidé si totiž neumějí dávky na britských úřadech vyřídit. Teď jsem zrovna řešil tři podobné případy lidí, kteří jsou tady v Británii už deset let, ale nejsou se schopni na úřadech domluvit, takže jsem řešil tlumočení.“

Česká romská komunita je i terčem řady dezinformací, které se snaží vyvolat paniku. Dokonce se v jejich facebookových skupinách šíří opravdu zručně upravené video sestříhaných vystoupení expertů WHO a nedávného projevu britské královny. Celé to vytváří dojem, že lidem budou kvůli koronaviru odebrány děti.

A dezinformace na sítích 

„Je tady skupina, která ze zištných důvodů organizuje převozy (českých Romů). Vnutí jim pocit ohrožení, vzniká panika, takže se chtějí vracet,“ říká český velvyslanec ve Velké Británii Libor Sečka.

Čtěte také

Kostečka k tomu dodává: „Když se na ty příspěvky (na sítích) dívám, tak jsou velmi sofistikované, a tak si říkám, kdo a proč chce destabilizovat zrovna českou komunitu? Proč zrovna českou? Ale možná, že to stejné se děje jinde, ale pořád se ptám, kdo a proč to dělá?“ Chystá tak anti-dezinformační kampaň a doufá, že to pomůže.

Celou reportáž Jaromíra Marka si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio

Související