Pro Írán by jaderná zbraň nebyla útočným prostředkem, tvrdí arabista Pelikán

5. srpen 2019

Arabista, honorární konzul Súdánu v ČR a překladatel Petr Pelikán nerad mluví o svém téměř třicet let starém rozhodnutí stát se muslimem. „Náboženství je soukromá věc každého člověka,“ naznačuje host pondělní Osobnosti Plus.

Jestli chcete intimní odpověď, tak jsem jednou šel po Karlově náměstí a potkal tam dva lidi, kteří rozdávali časopis Strážná věž. V něm byl otištěný kus koránu a ten mě oslovil,“ vysvětluje a dodává:

Znalci islámu u nás tomu říkají tequila nebo tequíja, tedy že machometáni lžou o islámu, aby ho všude rozšířili. A tak mně pod vlajkou nebohých jehovistů vtrhli do hlavy.“

Čtěte také

Začaly to USA

Orientalista a odborník na oblast Přední Asie hovoří i o stupňujícím se konfliktu mezi Íránem a USA, potažmo Západem.

„Řekl bych, že v tomto případě to začaly Spojené státy tím, že odstoupily od multilaterální dohody o omezení íránského jaderného programu. A Írán proto začal dělat protiopatření. Jsou to kroky, které se stupňují. Jedna strana udělá jeden a druhá na něj odpoví,“ uvádí a zdůrazňuje:

„Myslím si, že důsledky toho, že by Írán měl jadernou zbraň, by byly především odstrašující. Stát, který má jadernou zbraň, je vojensky hůře napadnutelný. Írán nikdy neřekl, že chce vyrobit jadernou zbraň. Nikdo mu to nevěří. Pro ně by ale taková zbraň nebyla útočným prostředkem.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Petr Pelikán bude mluvit o tom, co učí studenty o islámu na vysoké škole nebo jak vnímá tvrdé tresty v rámci islámské víry.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.