Strach se objevil s mediální manipulací, vzpomíná na válku v Bosně herec a překladatel Zahirovič
Hasan Zahirovič se narodil v Bosně a Hercegovině, nedaleko chorvatských hranic. V Česku žije více než třináct let a pohybuje se především v divadelním oboru jako dramaturg, herec a teatrolog. Zároveň je i předkladatel a „čapkolog“. Z rodné země odešel kvůli válečným konfliktům už jako středoškolák.
„Když jsem byl malý, byla u nás doma ještě klidná, multietnická atmosféra. Strach se objevil s manipulací, především v televizi. Pamatuji si, že maminka stále opakovala, že žádná válka nebude, neřešte, co děti říkají ve škole,“ vzpomíná host Osobnosti Plus na odchod z rodného městečka Brčko.
Josef Rauvolf: Směřujeme k Orwellovi nebo realitě Matrixu. Všichni spokojení, krásný nový svět
Překladatel a publicista Josef Rauvolf se zamiloval do beatnické literatury. Čtenáři proto v českých knihovnách a knihkupectví najdou Charlese Bukowského nebo Jacka Keruaca v jeho překladech.
„Třeba jsme ve třídě řešili, jaký kdo má kříž. Ani jsem neviděl rozdíl mezi katolickým a pravoslavným. Ale děti to najednou hrozně řešily. Také psaly různé věci, urážely. Potom jednou jdete domů a učitelé vám řeknou, ať už do školy nechodíte a raději zůstanete doma. Chodili jsme místo vyučování do parku. I když jsme tomu pořád nevěřili, nedalo se to zastavit. Je to opravdu někdo třetí a cizí, kdo vás zblbne, že jste zlý, protože jste muslim, katolík nebo ortodoxní věřící,“ dodává.
Zapomínáme na Helenu Čapkovou
Vysokoškolský pedagog a také překladatel patří mezi přední odborníky na sourozence Čapkovy – Karla, Josefa a Helenu.
„Kromě díla mě zajímá život sourozenců Čapkových. Celá rodina žila ve všem poctivě. Neumím si představit, že žili větší Češi než Karel a Josef Čapkovi. A Helena Čapková, na kterou zapomínáme. Na Karlovarsku jako statkářka podporovala české třídy a menšiny,“ poznamenává.
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Hasan Zahirovič ještě mimo jiné popíše, jak ho jako čapkologa s kořeny v cizí zemi vnímají Češi.
Související
-
Mechanismy, které umožnily nástup komunismu, fungují stejně, myslí si režisér Radim Špaček
Radim Špaček je známý český režisér, který se kromě filmové tvorby věnuje také televizní a divadelní režii. Aktuálně pracuje na dokumentu, který mapuje 90. léta.
-
Líp se mi píše o životních etapách, které nejsou úplně podařené, říká Radka Třeštíková
Pochází z malého moravskémo města a přivdala se do umělecké rodiny. Během pěti let napsala Radka Třeštíková pět knih. Pak si chtěla od psaní odpočinout, ale píše znovu.
-
Morálka musí být silnější než právo, ale dnes to tak není, myslí si ředitel Divadla Archa
Experimentální scénu Archa založil Ondřej Hrab před 25 lety. Už před sametovou revolucí ale zval do Československa zahraniční soubory, které mu pro ni daly inspiraci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.