Morálka musí být silnější než právo, ale dnes to tak není, myslí si ředitel Divadla Archa

12. červenec 2019

Experimentální scénu Archa založil Ondřej Hrab před 25 lety. Už před sametovou revolucí ale zval do Československa zahraniční umělecké osobnosti a soubory, které ho pro další práci inspirovaly.

„Myslím, že stále narážíme na skryté pasti a kameny pod povrchem, které jsou reziduem minulosti. Vidíme to v každodenním životě. V tom, jak se k sobě lidé chovají a jak se vzájemně tolerují,“ bilancuje vystudovaný sociolog, jak se proměnila jeho porevoluční očekávání.

„V tom spočívala naivita 90. let, kdy jsme si mysleli, že se společnost promění pozitivně i eticky, což znamená mnohem delší cestu.“

Avantgarda musí být vždy zakořeněná v tradicích.
Ondřej Hrab

Některé věci se nedělají

Hrab dává dobové naděje a vyhlídky do kontextu dnešního dění: „Domnívám se, že kdyby se v 90. letech ukázalo, že byl někdo agentem StB, musel být odejít. Morálka tehdy byla totiž silnější než právo. Dnes tomu tak není.

Nemáme v divadle MeToo, my máme hnutí WhyNotMe, říká Tomáš Töpfer

Hostem Osobnosti Plus byl Tomáš Töpfer

Herec, režisér a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer je mimo jiné i bývalým senátorem. Dnes se ale místo politiky plně soustředí na práci v divadle. „Nerozlišuji herectví na divadelní a televizní. Herectví je buď dobré nebo špatné,“ říká sváteční host Osobnosti Plus.

Morálka by podle jeho mínění měla být silnější než právo i v současnosti. Některé věci se nedělají. Je jedno, jestli je zákon zakazuje, nebo ne,“ myslí si.

Plnění snů

Když si Ondřej Hrab plnil své divadelní sny, musel se současně potýkat s nepochopením kritiky a dílčího publika.

„Snažíme se v Arše ukázat, že divadlo není záležitostí pasivního příjmu, byť velkého umění. V současné době je důležité participovat a najít prostor pro spoluúčast,“ říká.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s pátečním hostem Osobnosti Plus. Ondřej Hrab se vrátí nejen k začátkům alternativní scény, kterou v polovině 90. let založil.

autoři: Lucie Vopálenská , kte
Spustit audio

Související