Morálka musí být silnější než právo, ale dnes to tak není, myslí si ředitel Divadla Archa

12. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab

Experimentální scénu Archa založil Ondřej Hrab před 25 lety. Už před sametovou revolucí ale zval do Československa zahraniční umělecké osobnosti a soubory, které ho pro další práci inspirovaly.

„Myslím, že stále narážíme na skryté pasti a kameny pod povrchem, které jsou reziduem minulosti. Vidíme to v každodenním životě. V tom, jak se k sobě lidé chovají a jak se vzájemně tolerují,“ bilancuje vystudovaný sociolog, jak se proměnila jeho porevoluční očekávání.

„V tom spočívala naivita 90. let, kdy jsme si mysleli, že se společnost promění pozitivně i eticky, což znamená mnohem delší cestu.“

Avantgarda musí být vždy zakořeněná v tradicích.
Ondřej Hrab

Některé věci se nedělají

Hrab dává dobové naděje a vyhlídky do kontextu dnešního dění: „Domnívám se, že kdyby se v 90. letech ukázalo, že byl někdo agentem StB, musel být odejít. Morálka tehdy byla totiž silnější než právo. Dnes tomu tak není.

Nemáme v divadle MeToo, my máme hnutí WhyNotMe, říká Tomáš Töpfer

Hostem Osobnosti Plus byl Tomáš Töpfer

Herec, režisér a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer je mimo jiné i bývalým senátorem. Dnes se ale místo politiky plně soustředí na práci v divadle. „Nerozlišuji herectví na divadelní a televizní. Herectví je buď dobré nebo špatné,“ říká sváteční host Osobnosti Plus.

Morálka by podle jeho mínění měla být silnější než právo i v současnosti. Některé věci se nedělají. Je jedno, jestli je zákon zakazuje, nebo ne,“ myslí si.

Plnění snů

Když si Ondřej Hrab plnil své divadelní sny, musel se současně potýkat s nepochopením kritiky a dílčího publika.

„Snažíme se v Arše ukázat, že divadlo není záležitostí pasivního příjmu, byť velkého umění. V současné době je důležité participovat a najít prostor pro spoluúčast,“ říká.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s pátečním hostem Osobnosti Plus. Ondřej Hrab se vrátí nejen k začátkům alternativní scény, kterou v polovině 90. let založil.

autoři: Lucie Vopálenská , kte
Spustit audio

Související