Příští olympiáda v Paříži už by zase mohla být krásnou oslavou sportu, věří šéf české výpravy Martin Doktor
Olympijský oheň nad Pekingem po šestnácti dnech sportovního klání zhasl. Při posledních hrách svět kromě výkonů týmů a jednotlivců sledoval také to, jak Čína zvládne organizaci zatíženou protikoronavirovými opatřeními a nakolik akci poznamená stín omezování lidských práv v zemi. Striktní epidemiologická pravidla se ale sportovců dotkla jen minimálně, myslí si šéf české výpravy a bývalý úspěšný reprezentant Česka v rychlostní kanoistice Martin Doktor.
„Sportovci, kteří tady byli kvůli tomu, aby předváděli své maximální sportovní výkony, jsou na režim uzavřené bubliny vlastně zvyklí. Základní rozdíl je v tom, že když skončily jejich soutěže, nemohli se sebrat a jít se podívat do města,“ shrnuje s tím, že před soutěžemi se reprezentanti spíš soustředí na vlastní výkony.
Čtěte také
„Rozdíl vnímali daleko méně než třeba zástupci médií. Všechny ale nakonec mile překvapilo, že se tady nic zas tak hrozného nedělo,“ soudí a dodává, že osobně v průběhu her nezaznamenal jediný výrazně nepříjemný okamžik.
To, že se podařilo do místa konání dostat českou výpravu bez větších ztrát způsobených nákazou covidem-19, považuje Doktor za div: „Letadlo z České republiky odlétalo v době, kdy bylo nejvíc případů. Tento drobný zázrak je ale podložen tvrdou prací mnoha lidí – nebylo to jednoduché a nebylo to zadarmo.“
V Paříži to může být krásná oslava sportu. Jako například v Londýně.
Martin Doktor
Na závěr šéf tuzemské výpravy dodává, že je jeho velkým přáním, aby už příští olympiádu, která se bude konat v nedaleké Francii, pandemie koronaviru nepoznamenala.
„Zrovna v Paříži to může být krásná oslava sportu, jako jsme to zažili například v Londýně.“
Čtěte také
V rodišti zakladatele novodobého olympijského hnutí Pierra de Coubertina by se navíc pořadatelství mělo obejít bez pochybností kolem dodržování lidských práv. Na to pamatuje i olympijská charta, připomíná komentátor týdeníku Euro Petr Fischer:
„V ní se píše, že olympijské hnutí se snaží pracovat ve službách harmonického rozvoje lidstva – s cílem vytvořit společnost, která dbá o lidskou důstojnost.“
To je do jisté míry politický program poznamenává novinář, podle kterého je oddělování sportu a politiky dnes už téměř nemožné.
V tomto ohledu nesouhlasí s předsedou Českého olympijského výboru, který před hrami v Pekingu upozorňoval, že Mezinárodní olympijský výbor není politická organizace, která by si kladla za cíl měnit režimy ve světě.
David Jakš, zpravodaj v Asii, Český rozhlas
Filip Jirouš, sinolog, projekt Sinopsis
Petr Fischer, komentátor týdeníku Euro
Martin Doktor, šéf české olympijské výpravy
„Přímý politický tlak tam být nemůže, ale je to organizace, která zastává nějaké hodnoty. A pokud se v druhém článku charty mluví o lidské důstojnosti, tak by se k tomu mělo přihlížet i při udělování pořadatelství. Což se myslím neděje,“ komentuje Fishcer.
Jak se Číně podařilo zapůsobit na světové a domácí publikum? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Věry Štechrové.
Související
-
Potěšilo mě přátelské chování českého olympijského týmu, přiznává biatlonistka Charvátová
„Mě to krásně uteklo a po celou dobu mě bavilo trénování i život ve vesnici. Skvělé bylo přátelské chování českého olympijského týmu,“ přiznává biatlonistka Charvátová.
-
Je třeba zanalyzovat chyby a pokračovat směrem k domácímu světovému šampionátu, říká Hamza
„Věřím, že příště bude zase líp. Zanalyzujeme si chyby a pokračujeme směrem k Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě v roce 2024,“ říká šéf českého biatlonu Jiří Hamza.
-
Jedna zlatá a jedna bronzová medaile. Jaké výkony podali čeští sportovci na hrách v Pekingu?
Poslechněte si celý Olympijský speciál, ve kterém naši reportéři hodnotí výkony českých olympioniků na hrách Pekingu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.