Čína je policejní stát. Proti špiclování sportovců se měl ohradit olympijský výbor, myslí si poslanec Benešík

24. leden 2022

Zimní olympijské hry pro rok 2022 začnou v Číně 4. února a potrvají do 20. února. Část demokratických zemí světa ale na hry nepošle svou diplomatickou delegaci, a to kvůli porušování lidských práv v hostitelské zemi. Zaznívají navíc obavy z možné špionáže sportovců, kteří při účasti na olympiádě musí používat speciální sledovací mobilní aplikaci. „Překvapuje mě, že se té aplikaci všichni tak diví. Čína je policejní stát,“ komentuje poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Benešík, který je členem zahraničního výboru sněmovny, tvrdí, že v Číně prakticky neplatí právo na soukromí a sportovci budou sledováni obdobně, jako jsou monitorováni běžní občané. 

„Je to jeden z mnoha důvodů, proč měl olympijský výbor zakročit a říct jasné ‚ne‘. A pokud už ty hry byly Číně přiřčeny, měla být jasná výhrada k tomu, aby sportovci prostě špiclováni nebyli,“ kritizuje host Tématu dne.

Sportovci se na své výkony připravovali dlouhodobě. Je to pro ně kolikrát vrchol kariéry a oni nemohou za to, kde se hry konají.
Ondřej Benešík

Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala je ale diskutovaná aplikace téměř identická s tou, kterou museli používat účastníci her v Tokiu kvůli monitoringu případného šíření koronavirové nákazy.

Jako problematický vidí v tomto kontextu šéfredaktor serveru 365tipu.cz Daniel Dočekal hlavně fakt, že sportovci mají od sponzora dostat zbrusu nový mobilní telefon s již předinstalovanou aplikací.

Čtěte také

„Ve chvíli, kdy je tam nějaké zařízení, které může být kompletně napíchnuté a děravé, tak mohou dělat úplně všechno – sledovat veškerý provoz na tom zařízení, kdo si s kým a o čem píše, cenzurovat, zaznamenávat data, stahovat informace nebo sledovat pohyb lidí včetně setkávání.“

Česká republika by se každopádně k diplomatickému bojkotu olympiády v Pekingu měla připojit, domnívá se Benešík. „Nemusíme se přidávat k oslavě čínského komunistického režimu prostřednictvím diplomatické podpory tamních her.“

Hosty byli:
Jiří Klečka, redaktor, Český rozhlas
Ondřej Benešík, KDU-ČSL, člen zahraničního výboru
Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru
Daniel Dočekal, šéfredaktor serveru 365tipu.cz

Druhým dechem upozorňuje, že je ovšem třeba dobře rozlišovat mezi bojkotem diplomatickým a sportovním: „Sportovci se na své výkony připravovali dlouhodobě. Je to pro ně kolikrát vrchol kariéry a oni opravdu nemohou za to, kde se hry konají.“

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.

autoři: Martina Mašková , marz
Spustit audio

Související