V Pekingu žádné olympijské hry být neměly. Ani nikdy v budoucnu, míní sportovní novinář Jaromír Bosák
Legenda mezi sportovními komentátory České televize Jaromír Bosák tvrdí, že je rád, že nepojede na olympiádu v Číně. „Říkám naštěstí, i když samozřejmě, že olympijské hry jsou vždy extrémně zajímavá pracovní příležitost,“ uvažuje. V roce 2018 vzbudilo pozornost a lavinu nevole Bosákovo prohlášení, že by Rusko nemělo fotbalové mistrovství světa vůbec pořádat. „Teď bych se vyjádřil úplně stejně – jak o Rusku, tak o hrách v Číně, stejně jako o mistrovství ve fotbale v Kataru.“
„Protože tyto země si velké akce kupují v rámci promo, v rámci svého marketingu, v rámci sebeuznání na mapě světa. A myslím, že to je špatně,“ uvažuje dnes už externí spolupracovník televize.
Čtěte také
Kdo si koho kupuje? „Obávám se, že jsou v tom hodně involvovaní lidé, kteří rozhodují, kde se ten který šampionát, ty které olympijské hry, budou konat.“ Bosák připomíná, že dodnes probíhá vyšetřování fotbalového mistrovství světa a umisťování turnajů do určitých destinací.
„Pořád mám pocit, že největší sportovní organizace, jako je FIFA, UEFA, Olympijský výbor, tak se už úplně abstrahovaly od sportu jako takového. Ale ekonomika především, a nejen ekonomika pro instituce, ale i pro lidi, kteří o tom rozhodují.“
V Pekingu žádné olympijské hry být neměly, nemají a neměly by být ani do budoucna.
Jaromír Bosák
Rozhodují tak podle Bosáka hlavně peníze a politický vliv. „Mně na tom spojení vždy tak hořce ,baví‘, že když se my dopustíme výroku typu ,Rusko‘, tak se okamžitě ozve: ,Jak můžete spojovat politiku se sportem, to vám vůbec nepřísluší, komentujte jen zápas a nic jiného vás nemá zajímat.‘ Tady ale vidíte, že je to úplně naopak, protože politika v tuto chvíli absolutně určuje, kde se bude co konat.“
Jen megalomanská akce
Bosák připomíná začátek všech olympiád a Pierra de Coubertina, kdy tehdy nikdo nevyhrával peníze.
„Bylo to ryze amatérské počínání. Věnec a medaile to bylo vše, co vítěz dostal. I ve Starověkém Řecku to bylo daleko profesionálnější, protože když někdo vyhrál, tak měl do konce života postaráno. Ale respektuji, že se sport stal ryze profesionálním, a ti nejlepší se mají ukázat na těch největších akcích. Jenže, bohužel, z olympijských her se stala naprosto megalomanská akce, kde peníze mají čím dál víc vlivu.“
Politika v tuto chvíli absolutně určuje, kde se bude co konat.
Jaromír Bosák
Před časem nabízeli podle Bosáka organizátoři nejmenovaných her ubytování pro funkcionáře a VIP hosty ve srubech na úrovni tří až čtyřhvězdičkových hotelů.
Čtěte také
„A ono se to nelíbilo, protože najednou by to nebyly ty šestihvězdičkové hotely, dopravy soukromým letadlem a vrtulníky, a to úplně mimo běžnou populaci.“
Z toho všeho, kam se olympiáda dostala, je pak moderátorovi docela smutno, na druhé straně ale stojí nesrovnatelné výkony špičkových sportovců.
„Když se podíváte, v jakých podmínkách se teď bude soutěžit, jak absurdní situace mohou v Pekingu nastat. Místním obyvatelům je nařízeno, aby ve chvíli, kdyby havarovalo auto se sportovci, tak jim nepomáhali. Protože by eventuálně mohlo dojít k přenosu nákazy. Mají maximálně zavolat záchranku, a tím to hasne. A já se ptám: ,Kam jsme se to proboha dostali?‘“
Sportovní novinář Bosák pak považuje olympiádu bez diváků za zcela absurdní. „Ti nejlepší z nejlepších budou hrát před prázdnými tribunami. Nebudete slyšet nic kromě výroků trenéra, nebo jak na sebe kluci nebo holky pokřikují na hřišti. Už to samo o sobě je fakt divné.“
Čtěte také
Nejednotný a zvláštní je podle Bosáka i postoj vlády a prezidenta Miloše Zemana k pořádání her v Číně.
„Já jsem nebyl zmaten. Já jsem si řekl, že někdo asi má horečku, nebo se zbláznil. A když si k tomu připočtu to, jak se vyjádřil prezident Zeman, teď v posledních dnech, a úplně stejně jako náš velvyslanec, tak si říkám, že asi pánové žijí na úplně jiné planetě. A bylo mi z toho fakt docela smutno, že se takto může vyjádřit nejvyšší představitel této země. Já se naprosto ztotožňuji s tím, jak k věci přistupuje současná vláda,“ přiznává Jaromír Bosák.
A dodává: „Já si myslím, že v Pekingu žádné olympijské hry být neměly, nemají a neměly by být ani do budoucna.“
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu. Dozvíte se, proč začal moderovat vlastní pořad Ušák, nebo co říká na kauzu tenisty Djokoviče v Austrálii.
Související
-
Čína se bojí politického bojkotu olympiády, nechce ztratit punc světové velmoci, míní sinoložka
Nový lék na covid od firmy Pfizer. Piráty před sjezdem štěpí otázka kumulace funkcí. Čína brání zahraničním novinářům informovat o přípravách na zimní olympijské hry.
-
Eva Samková po těžkém zranění: Může se stát, že na olympiádu nepojedu. Jsem na to ale připravená
„Nejhorší bylo, když jsem přijela na rentgen a řekli mi, že mám zlomené obě nohy. Jestli stihnu olympiádu, tak to bude na těsno,“ popisuje česká olympionička.
-
Český ženský hokej poprvé na olympiádě! „Jedna za druhou bychom na tom ledě umřely,“ říká hokejistka
České hokejové reprezentantky nastoupí poprvé na olympijských hrách v únoru v Číně. „Nedá se to popsat. Hráli jsme za všechny ženy v České republice,“ raduje se trenér.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.