Prezident se rozhodl definitivně zničit ČSSD a premiér je na jeho straně, míní Pirát Ferjenčík

19. srpen 2019

Tahanice kolem ministra kultury pokračují. Prezident Miloš Zeman minulý týden odmítl jmenovat kandidáta ČSSD Michala Šmardu kvůli nekompetentnosti a ve vládě s ním nechce být ani premiér Andrej Babiš (ANO), přestože ho do funkce navrhl.

„Pan Babiš od druhé prezidentské volby drží basu s Milošem Zemanem, a tak to dělá i tentokrát. Přijal prezidentovu pozici za svou a místo aby podporoval své koaliční partnery, tak se rozhodl jít na ruku Hradu,“ míní poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Čtěte také

Šmarda má podle něj dobrou pověst a je poměrně úspěšným starostou Nového Města na Moravě. Za vším je tak spíše mocenská hra mezi prezidentem a premiérem, který se teď snaží dostat ČSSD z vlády.

Pokud by sociální demokraté ustoupili a Šmardovu nominaci stáhli, působili by podle Ferjenčíka směšně. Jediné řešení, které by všem aktérům umožnilo zachovat si tvář, je výměna rezortů, kdy by se Šmarda stal ministrem pro místní rozvoj a hnutí ANO obsadilo ministerstvo kultury. Tuto možnost ale premiér vyloučil.

Miloš Zeman se nejspíš rozhodl, že ČSSD definitivně zničí jako pomstu za to, že se stal prezidentem o 10 let později, než si přál. A premiér Babiš je na jeho straně. Kvůli tomu hrozí pád vlády, ne kvůli ministru kultury.
Mikuláš Ferjenčík

V úterý se s prezidentem sejde předseda Pirátů Ivan Bartoš, podle Ferjenčíka spolu budou mluvit o tom, jak by hlava státu postupovala v případě předčasných voleb a zda by respektovala sněmovní většinu.

ČSSD vlezla do pasti

Čtěte také

„Názory v této věci se neustále mění a vyvíjejí. A něco v podstatě tak banálního, jako je výměna jednoho ministra, ohrožuje celý koaliční projekt. To je nejen trapné, ale v podstatě i nezodpovědné,“ konstatuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus poslanec Jiří Dolejš (KSČM).

Celý spor považuje za zbytečný a vyvolalo ho prý to, že se výměna ministra kultury Antonína Staňka předem nekonzultovala s prezidentem. „Přeci jsme museli vědět, když byl prezident v roce 2018 zvolen, že on ústavu takto aktivisticky používá. Nikoho to nemohlo překvapit,“ dodává.

Celá ta kauza výměny ministra kultury zavání trapností.
Jiří Dolejš

Čtěte také

„ČSSD sama vlezla do pasti a teď neví, jak z ní ven. Problém je, že politika není jen o konkrétních krocích, ale i jak ty kroky vypadají. Teď všichni manévrují, aby je to poškodilo co nejméně,“ vysvětluje Dolejš.

Koaliční projekt je podle něj maximem možného a byla by škoda, kdyby skončil. Možnost, kdy by ministry za ČSSD nahradili prezidentovi lidé, prý není optimální. „Vláda opřená o sociální demokracii je levicovější, než kdyby do ní byli dosazeni tzv. prezidentovi muži.“

Předseda KSČM Vojtěch Filip už deklaroval, že strana je připravena podpořit menšinovou vládu hnutí ANO, Dolejš ovšem namítá, že tuto možnost nekonzultovaly stranické orgány.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.