Odchodem bychom dali prezidentovi všanc tuto zemi i vládu, říká Povšík (ČSSD)

Miloš Zeman, Jan Hamáček
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Miloš Zeman, Jan Hamáček

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat Michala Šmardu (ČSSD) ministrem kultury, podle předsedy strany Jana Hamáčka ale na jeho nominaci sociální demokraté trvají. S prezidentem by prý měl situaci řešit premiér Andrej Babiš (ANO), který vzkázal, že se tím bude zabývat po návratu z dovolené.

Hamáček má pro svůj postoj podporu většiny krajských organizací strany. „Minimálně pro tuto chvíli ano,“ přidává se předseda středočeské organizace Robin Povšík.

„Je potřeba neustále jednat, ale v nějaký moment musí dojít ke zlomu a buď sociální demokracie přijde s jinou alternativou, anebo se prezident umoudří a bude respektovat ústavu,“ doplňuje s tím, že třetí možností je výměna rezortů mezi ČSSD a ANO.

Prozatím chce ale Povšík dále jednat. „Určitě bychom neměli práskat dveřmi a odcházet z vlády, která je velmi úspěšná a dobře slouží této zemi,“ míní.

Povšík se domnívá, že odchodem z vlády by ČSSD předala moc do rukou neústavně se chovajícího prezidenta: „Byl by to Miloš Zeman, kdo na základě toho, že porušuje pravidla a ústavu, ještě zasáhne do fungování vlády víc než dosud. To by nebyla dobrá historická úloha ČSSD.“

Když ČSSD řekne, že odchází z vlády, protože se prezident chová neústavně, tak se tím neústavnost ještě víc prohloubí. Dali bychom Miloši Zemanovi kompletně všanc tuto zemi a vládu.
Robin Povšík

„Premiér by měl minimálně rétoricky trošku přitvrdit a důrazněji se postavit za svou jednoznačnou pravomoc. Ústava hovoří jasně a byl to Miloš Zeman, kdo ji v roce 1998 vyložil tak, že premiér má tuto pravomoc a prezident je v tomto ohledu trošku automatem na podpisy,“ zdůrazňuje Povšík.

Žaloby nic neřeší

„Prezident je svůj. Je to člověk svébytný a dlouhodobě naznačuje, že s tím má problém,“ konstatuje poslanec Jan Volný (ANO). Premiér podle něj dělal, co mohl, a místopředseda hnutí pochybuje i o tom, že by něco vyřešilo podání kompetenční žaloby na prezidenta. Celý proces by totiž mohl trvat i rok a výsledek prý není jistý.

Podání kompetenční nebo ústavní žaloby na prezidenta kvůli hrubému porušení ústavy by podle Volného bylo jen přiléváním oleje do ohně a nevedlo by k řešení problému.

„Oblíbenost prezidenta stoupá a nejen naši voliči, ale i jiní na průřezu politickým spektrem mu dávají důvěru. Ti to tak dramaticky nevidí. Ale já si myslím, že to není dobrá situace a souhlasím s ČSSD, že je třeba to rychle řešit,“ připouští Volný.

Spustit audio

Související