Odchodem bychom dali prezidentovi všanc tuto zemi i vládu, říká Povšík (ČSSD)
Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat Michala Šmardu (ČSSD) ministrem kultury, podle předsedy strany Jana Hamáčka ale na jeho nominaci sociální demokraté trvají. S prezidentem by prý měl situaci řešit premiér Andrej Babiš (ANO), který vzkázal, že se tím bude zabývat po návratu z dovolené.
Hamáček má pro svůj postoj podporu většiny krajských organizací strany. „Minimálně pro tuto chvíli ano,“ přidává se předseda středočeské organizace Robin Povšík.
Čtěte také
„Je potřeba neustále jednat, ale v nějaký moment musí dojít ke zlomu a buď sociální demokracie přijde s jinou alternativou, anebo se prezident umoudří a bude respektovat ústavu,“ doplňuje s tím, že třetí možností je výměna rezortů mezi ČSSD a ANO.
Prozatím chce ale Povšík dále jednat. „Určitě bychom neměli práskat dveřmi a odcházet z vlády, která je velmi úspěšná a dobře slouží této zemi,“ míní.
Povšík se domnívá, že odchodem z vlády by ČSSD předala moc do rukou neústavně se chovajícího prezidenta: „Byl by to Miloš Zeman, kdo na základě toho, že porušuje pravidla a ústavu, ještě zasáhne do fungování vlády víc než dosud. To by nebyla dobrá historická úloha ČSSD.“
Když ČSSD řekne, že odchází z vlády, protože se prezident chová neústavně, tak se tím neústavnost ještě víc prohloubí. Dali bychom Miloši Zemanovi kompletně všanc tuto zemi a vládu.
Robin Povšík
„Premiér by měl minimálně rétoricky trošku přitvrdit a důrazněji se postavit za svou jednoznačnou pravomoc. Ústava hovoří jasně a byl to Miloš Zeman, kdo ji v roce 1998 vyložil tak, že premiér má tuto pravomoc a prezident je v tomto ohledu trošku automatem na podpisy,“ zdůrazňuje Povšík.
Žaloby nic neřeší
„Prezident je svůj. Je to člověk svébytný a dlouhodobě naznačuje, že s tím má problém,“ konstatuje poslanec Jan Volný (ANO). Premiér podle něj dělal, co mohl, a místopředseda hnutí pochybuje i o tom, že by něco vyřešilo podání kompetenční žaloby na prezidenta. Celý proces by totiž mohl trvat i rok a výsledek prý není jistý.
Čtěte také
Podání kompetenční nebo ústavní žaloby na prezidenta kvůli hrubému porušení ústavy by podle Volného bylo jen přiléváním oleje do ohně a nevedlo by k řešení problému.
„Oblíbenost prezidenta stoupá a nejen naši voliči, ale i jiní na průřezu politickým spektrem mu dávají důvěru. Ti to tak dramaticky nevidí. Ale já si myslím, že to není dobrá situace a souhlasím s ČSSD, že je třeba to rychle řešit,“ připouští Volný.
Související
-
Jiří Leschtina: Zlé časy a jak jim čelit
Pokud ČSSD odejde z vlády, přijde nová vláda, která napáchá hodně škody. Je pravda, že s případnou rekonstruovanou vládou v režii prezidenta přijdou i nevyzpytatelné časy.
-
Když ČSSD opustí vládu, může mít koalice Zeman-Babiš až 100 poslanců. Prašílené, říká Honzejk
Včerejší prohlášení prezidenta republiky, které se k veřejnosti dostalo přes mluvčího, že nejmenuje ministrem kultury Šmardu, asi málokoho překvapilo. Host: Petr Honzejk.
-
Ondřej Konrád: O Šmardu a resort kultury přece nejde
Jen naprostý bloud mohl věřit, že se něco tak nepravděpodobného stane skutkem a hlava státu vyhoví návrhu podaném pouhými ministry, respektive jejich předsedou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.