Ondřej Konrád: O Šmardu a resort kultury přece nejde

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Šmarda

Jen naprostý bloud mohl věřit, že se něco tak nepravděpodobného stane skutkem a hlava státu vyhoví návrhu podaném pouhými ministry, respektive jejich předsedou. 

Když si zřejmě usmyslela, že jim bude vysloveně komplikovat život tak dlouho, až to část z nich přestane bavit a odkráčí středem. Tedy sociální demokraté, které k tomu Miloš Zeman vysloveně tlačí, když drahnou dobu odmítá vyměnit už bývalého šéfa resortu kultury jiným.

Kdo čemu rozumí

A může se být jistý, že na něj premiér Babiš, který má svých starostí nad hlavu a obstarat si nepřítele na Hradě by mu tak scházelo, nepodá kompetenční žalobu, aby se pro všechny časy vyjasnilo, jak číst ústavní formulaci „prezident jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády“. A jestli to znamená, že s tím může otálet třeba do svatého Dyndy, k čemuž se schyluje, a nic na tom nemění, když momentálně aspoň Miloš Zeman vzkázal, že se už nebude déle rozmýšlet a prostě Michala Šmardu ministrem neudělá.

Prý proto, že ten se přece o českou kulturu doposud nezajímal! Jako kdyby se snad jeho předchůdce Staněk zajímal. A jako kdyby jiní ministři, které dřív bez mrknutí oka Zeman akceptoval, měli zkušenosti se svými resorty. Za všechny třeba Karla Šlechtová v problematice obrany.

O resort kultury a dispozice pana Šmardy také ve skutečnosti nejde, a těžko věřit, že prezident nemá vlastní a rozsáhlejší plány. Ostatně je už před časem naznačil, když hovořil o variantě rekonstrukce kabinetu v případě rezignace ČSSD na koaliční smlouvu. Což by zřejmě znamenalo doplnění Babišovy vlády o jakési více či méně expertní úředníky a opření se vedle KSČM ještě o hlasy hnutí SPD.

Nebezpečné obklíčení

Tím by se ovšem premiér ocitl ve faktickém obklíčení a stal by se z něj vlastně administrátor kabinetu, ve skutečnosti řízeného prezidentem. Babiš, jak řečeno, sice není ve snadné pozici kvůli Čapímu hnízdu a evropským dotacím pro Agrofert, ale tak nedůstojnou roli na očích domácích i zahraničních by přece jen asi těžko skousl. Půjde mu tedy o udržení stávající konfigurace s ČSSD a ani ta se z vlády pryč nehrne.

Ondřej Konrád

Nyní ještě Hamáček z dovolené vzkazuje, že Šmarda zůstává jediným kandidátem. A v rámci zachování tváře bude ještě chvíli kroužit kolem prezidentova doporučení, aby přišel s jiným jménem. Když se ČSSD ale nakonec dohodne a kupříkladu sáhne po ostravském divadelníkovi Ivanu Krejčím, straníkovi a předsedovi Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, těžko bude prezident opakovat argument o nekompetentnosti.

Plán rekonstrukce vlády s přiblíženým Tomiem Okamurou zatím nevyjde. Ale Miloš Zeman sociálním demokratům, jimž druhdy sliboval stranické legitimace vázané v kůži členů ODS, dal na pár měsíců co proto. Asi ještě pořád kvůli ponižujícímu nezvolení prezidentem před 16 lety. Na něco takového se přece nezapomíná!

Autor je komentátor Českého rozhlasu