Překoná-li eurozóna řeckou krizi, přidáme se?

Euro
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Euro

Zdá se, že jednání mezi řeckou vládou a představiteli eurozóny skončí kompromisem a euro krizi ustojí. S jakými ztrátami?

Co bude znamenat urovnání řeckého konfliktu pro českou ekonomiku? Stává se pro Česko evropská měna opět natolik atraktivní, že bychom měli uvažovat o jejím brzkém přijetí? Na čem a na kom závisí, kdy se tak případně stane?

Prezident republiky se netají kritikou současného vedení České národní banky, které korunu devalvovalo. Miloš Zeman při další ze svých cest po domovině otevřeně naznačil, že za příštího guvernéra jmenuje zastánce eura.

Vstup do eurozóny si podle něj přeje většina podnikatelů.

Bankovní analytici rovněž neskrývají rozpaky a mají obavy o politickou nezávislost ČNB. Jmenování členů její rady je však jasně danou pravomocí hlavy státu.

Je v našem národním zájmu přijmout euro co nejdříve? Je eurozóna díky přijatým mechanismům natolik stabilizovaná, že eventuální další krize podobné té řecké společnou měnu významně neohrozí? A pokud ohrozí, budeme ochotni solidárně přispívat do společných projektů podobně jako třeba Slováci, kterým kvůli záchrannému valu padla vláda?

Hostem Lucie Vopálenské byl Lukáš Kovanda.