Před 55 lety zemřel Vlasta Burian: „Jeho poválečný osud ho zlomil,“ říká Ivan Klimeš

31. leden 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlasta Burian

Vlastovi Burianovi se říkalo král komiků, ale jeho život nebyl z nejveselejších… Zažil vzestupy i pády, přízeň i zavržení publika, velké bohatství i úplnou chudobu. Právě dnes je tomu 55 let, co herec, režisér a zpěvák Vlasta Burian zemřel.

Talent Vlasty Buriana pobavit diváky byl nezpochybnitelný. Jeho herectví stálo na improvizaci. Uměl zahrát nejrůznější povolání a charaktery. Dokázal imitovat zvířata i zvuky věcí. Ale spletenec chvály a pomluv zastínil pohled na to, co pro český film a divadlo znamenal, jak napsal herec Jan Werich v knize Úsměv klauna.

Většinu veřejnosti si proti sobě popudil rozhlasovým skečem Hvězdy nad Baltimorem, ve kterém parodoval tehdejšího ministra Jana Masaryka. Toto vstoupení mu po válce mnozí vyčítali, i když bylo jediné. Dalším vystoupením se vyhýbal předstíráním různých nemocí.


Životu Vlasty Buriana jsme se věnovali v jednom z dílů pořadu Portréty. Poslechněte si pořad Davida Hertla >>

„Skeč natočil na permanentní nátlak, protože byl v očích německé veřejnosti, i té mocenské, absolutní hvězdou už od roku 1930. Pro ně to byla špička a oni potřebovali ty špičky dostat na svou stranu. V rozhlase vystupovala spousta dalších herců, které ta poválečná msta veřejnosti nepostihla,“ připomíná Ivan Klimeš z Národního filmového archivu.

Po válce byl Vlasta Burian odsouzen za kolaboraci. Byl obviněn z podpory nacismu, a že se společensky stýkal s Němci kvůli osobnímu prospěchu. Soud mu vyměřil tříměsíční vězení, půlmilionovou pokutu a veřejné pokárání.

„Jeho poválečný osud ho zlomil, i to, že ztratil publikum. Ztratil ho úředně – ne, že by ho lidé neměli rádi, ale zakázali mu vystupovat. Jeho návrat už byl vyhaslý, jen v estrádní podobě. Musel být neangažovaný v tom smyslu, že by se bouřil proti režimu, a už prostě končil,“ říká Ivan Klimeš.

O očištění Burianova jména usiloval na začátku 90. let divadelní historik Vladimír Just a herec Ondřej Suchý. Ministerstvo vnitra zrušilo nespravedlivý rozsudek nad Vlastou Burianem v roce 1994. Tím byl Král komiků oficiálně rehabilitován.

autoři: všt , jpr , Regina Květoňová
Spustit audio