Před 30 lety požadovali Sládkovci rezignaci ředitele České televize Kantůrka

21. květen 2021

10. června 1991 proběhla u budovy Československé televize na Kavčích horách demonstrace členů a příznivců Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa (SPR-RSČ). Strany, která se zformovala po listopadu 1989.

Původně se strana hlásila k tradicím amerických a francouzských republikánů, ale v průběhu 90. let působila jako antisystémová a populistická. Označována bývá za krajně pravicovou, ale třeba v pohraničí spolupracovala i s komunisty.

Miroslav Sládek (Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Miroslava Sládka)

Podle svého předsedy Miroslava Sládka byla zjednodušeně nazývána Sládkovci.

V parlamentních volbách uspěla dokonce dvakrát – v roce 1992 získala 5,98 procenta a v roce 1996 8,01. Strana se v průběhu své historie různě štěpila a přejmenovávala, v současnosti působí jako marginální politický subjekt.

Při červnové demonstraci požadovala SPR-RSČ sesazení generálního ředitele Československé televize Jiřího Kantůrka. Akce byla součástí řady pochodů a demonstrací, které Sládkovci uskutečnili na jaře 1991.

V roce 1995 byl Jiří Kantůrek jmenován tiskovým mluvčím ČSSD
  • Rozhlasový dokument je jedním z nejnáročnějších žánrů. Obsahuje v sobě jak zpravodajství, tak publicistiku, slovesnou tvorbu i specifickou práci s hudebním designem. V minulém roce vzniklo v rozhlase 853 dokumentů a jejich poslech by vám zabral 23 325 minut. Podívejte se na další fakta o rozhlasu na webu nasecislahraji.cz.
Naše čísla hrají... s vámi

Poslechněte si celý díl série 30 let poté Pavla Hlavatého. 

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související