Pracujeme na Ukrajině nehledě na zisk. Abychom udrželi lidi a platili daně, popisuje český podnikatel

5. září 2024

Při útocích ruských raket a dronů na ukrajinská města zahynuly v posledních dnech desítky lidí. Ukrajinské vedení požaduje po Západu další prostředky protiletecké obrany a také povolení k úderům v ruském vnitrozemí. „Spojené státy a další země se bojí, aby Ukrajina neprohrála, ale zároveň nechtějí, aby vyhrála. Chtějí to směřovat k neutrálnímu výsledku,“ popisuje mínění ukrajinských obyvatel i expertů podnikatel působící na Ukrajině Tomáš Fiala ze společnosti Dragon Capital.

„Západ se obává, že pokud bude Ukrajina Rusko tlačit, roste riziko použití taktické jaderné zbraně. A tento precedent nechce dopustit ani za cenu desetitisíců ukrajinských lidí a území,“ upozorňuje.

Váhání Západu s dodávkami zbraní podle něj umožnilo Rusku reagovat na počáteční neúspěchy, mobilizovat, nakoupit zbraně v Íránu a v Severní Koreji a převést ekonomiku na válečnou výrobu, takže nyní vyrábí více dělostřeleckých granátů než Evropa a Spojené státy dohromady.

Čtěte také

„Od loňského podzimu se bohužel situace nevyvíjí ve prospěch Ukrajiny. Rusko od listopadu obsadilo tisíc kilometrů čtverečních hlavně na Donbase, což není moc v poměru k velikosti území, ale díky obrovské převaze ve vzduchu protlačuje ukrajinskou obranu,“ vysvětluje.

V srpnu sice Ukrajinci vstoupili do Kurské oblasti, ovšem euforie z úspěšné operace již vyprchala, protože Rusové se za poslední měsíc ještě více aktivizovali a na Donbase v okolí strategického města Pokrovsk obsadili další stovky kilometrů území.

Navzdory všemu se ale lidé chtějí Rusku dál bránit. „Nemají na vybranou. Buď Rusko porazí a obhájí svou nezávislost, nebo tady bude koncentrační tábor,“ shrnuje Fiala.

Ekonomika na generátorech

Fiala souhlasí s názorem ukrajinského exministra obrany Oleksije Reznikova, že ruské útoky na civilní cíle nemohou Ukrajince zlomit nebo zastrašit, ovšem mají negativní dopad na ekonomiku.

„V červenci byl nedostatek elektrické energie, zhruba 18 procent od spotřeby. Každý den je na několik hodin vypínána elektřina, ale lidé si už zvykli,“ soudí.

Čtěte také

Ukrajinská ekonomika minulý rok rostla o 5 procent poté, co se v roce 2022 propadla skoro o třetinu. Podobný růst se očekává i letos, takže makroekonomická situace zůstává stabilní, především ale díky zahraniční podpoře.

„Podnikat a pracovat se dá. Rizika jsou samozřejmě taková, že pokud se fronta bude posouvat směrem na západ, lidé budou více nervózní. A navíc vám může přiletět raketa a zničit nějakou vaši výrobu, kancelář nebo sklad, což se nám na začátku války také stalo,“ uvádí majitel investiční společnosti Dragon Capital.

Jak dodává, víceméně všechny ukrajinské podniky dnes již mají vlastní zdroje energie. „Na všech našich firmách máme generátory a jsme schopni pracovat nezávisle. Je to samozřejmě třikrát čtyřikrát dražší, ale je třeba pracovat nehledě na zisk, aby se udrželi zaměstnanci a platily daně,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související