Díky moderním technologiím dokáže i Ukrajina porazit ruského Goliáše, věří exministr obrany Reznikov

2. září 2024

Ukrajinci prostřednictvím dronů útočí hluboko v ruském vnitrozemí, cílem jsou vesměs ropné sklady nebo elektrárny. Drží také území v Kurské oblasti. Rusové ale postupují u města Pokrovsk, jehož ztráta by mohla mít dalekosáhlé následky a výrazně oslabit ukrajinskou obranu. „Je to válka zdrojů. My nejsme sovětská armáda. Jsme nová evropská armáda s ukrajinskou zkušeností, s kreativním a statečným přístupem,“ zdůrazňuje bývalý ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Věří, že podobně jako v biblickém příběhu zvítězil David nad Goliášem, dokáže nad obrem zvítězit i Ukrajina. „David byl malý, ale statečný a uměl zacházet s moderní zbraní,“ srovnává Reznikov. 

„Nám ten nezbytný ‚prak‘ poskytují naši západní partneři, ale vyrábíme i svůj vlastní. V Černém moři ruská flotila už vůbec neexistuje jako reálná hrozba a její vlajková loď je atrakcí pro potápěče,“ připomíná.

Čtěte také

Reznikov dále zdůrazňuje, že válka je o matematice a je třeba počítat munici i peníze. Cena jediného náboje ráže 155 milimetrů se pohybuje od 3 do 6 tisíc euro (až 150 tisíc korun), vysoce přesná střela může stát desetkrát i dvacetkrát víc. Tank v hodnotě milionů eur ale můžou zničit drony v ceně tisícovky eur.

„Válka se mění každé tři měsíce. Každé tři měsíce se na frontě objeví nějaká inovace,“ dodává s tím, že ani Rusové nejsou hloupí a učí se z vlastních chyb. Stálicí ale zůstávají útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu, které Rusko podniká už do října 2022.

Tehdy se prý ukrajinským heslem stalo: „Bez vody, bez elektřiny, bez topení, ale hlavně bez vás, Rusové.“ Rusové se tehdy prý mylně domnívali, že Ukrajinci vyjdou do ulic a budou požadovat konec války, protože chtějí lepší zásobování elektřinou. To se ale nestalo, připomíná Reznikov.

Cena ruského podpisu

Na počátku ruské invaze byl Reznikov jednou z nejviditelnějších a nejdůležitějších postav ukrajinského odporu. „V únoru 2022 jsem spal nanejvýš 2 hodiny denně a moje první myšlenka po probuzení byla, jestli jsem nepropásl telefonát od prezidenta nebo premiéra. A druhá na to, kdy už to všechno skončí. Pak jsem si uvědomil, že tohle není sprint, ale maraton,“ popisuje.

Čtěte také

Reznikov byl rovněž členem členem delegací a vyjednávacích týmů na setkáních s ruskými představiteli – v případných budoucích mírových jednáních prý bude nezbytné překonat nedůvěru na obou stranách.

„Když sedíte u stolu s Rusy, musíte mít na paměti, že hodnota jejich podpisu je obvykle nižší než hodnota papíru, na který se podepsali,“ poznamenává.

Nedostatek důvěry proto v první fázi bude muset nahradit přítomnost dalších garantů, ať už půjde o celou Severoatlantickou alianci nebo jednotlivé země.

„Potřebujeme víc než mediátory, my u toho stolu potřebujeme partnery. I proto, že tato invaze není jen na Ukrajinu, ale do Evropy. Hlavním cílem Kremlu není jen zmocnit se Ukrajiny v návaznosti na jejich teorii o ruském impériu, ale znovuobnovit Berlínskou zeď,“ zdůrazňuje.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio