Musíme se připravit na největší bouřku od konce války. Ústupky k míru nevedou, tvrdí šéf Globsecu
Do Prahy se sjíždějí desítky vrcholných politiků, diplomatů a byznysmenů, aby na bezpečnostní konferenci Globsec Forum diskutovali o tom, jak čelit hrozbám dnešní doby. Hlavním tématem letošního ročníku je utišení bouře, která podle organizátorů hrozí destrukcí institucí, jež jsou pilíři naší bezpečnosti. „Je to největší bouře od druhé světové války. Testuje se stabilita mezinárodního systému založeného na mezinárodním právu,“ říká prezident Globsecu Róbert Vass.
„Autoritativní režimy testují hranice, kam až můžou zajít. Nikdy dříve se nestalo, že by nestátní aktéři, jako jsou jemenští Húsíové, měli přístup ke zbraním, kterými mohou ohrozit mezinárodní obchod, na němž stojí naše prosperita,“ upozorňuje.
Čtěte také
Nejde přitom jen o ruskou agresi vůči Ukrajině, ale i konflikt na Blízkém východě, vojenské puče v afrických zemích nebo i dezinformace, které přispívají k rozdělování společnosti a snižují naši schopnost se bránit.
Na východních hranicích Evropy se dnes podle Vasse bojuje nejen o budoucnost Ukrajiny, ale i Západu jako takového. „A možná bych to posunul dále: Budoucnost světového pořádku postaveného na mezinárodním právu a principu, že hranice nelze měnit silou, stojí na naší odhodlanosti tento princip hájit,“ zdůrazňuje.
„Z vlastní historie jako Češi a Slováci víme, že politika ústupků nevede k míru. Cesta k němu vede přes posílení našich institucí. Musíme se připravit na bouřku a posílit naší infrastrukturu a bezpečnost, aby naše ztráty byly co nejmenší. Ať už ekonomické nebo jakékoli jiné,“ dodává.
Střední Evropa chce být slyšet
Globsec začínal jako studentská iniciativa, Vass ho s přáteli zakládal před 20 lety v době vstupu Slovenska do Evropské unie a NATO a postupně se z něj stala mezinárodní organizace.
Čtěte také
Po 18 let se konference konala v Bratislavě, letos nad ní záštitu převzal český prezident Petr Pavel. „Je to kombinace různých aspektů. Zaprvé kapacitních možností, které v Bratislavě nemáme, a zadruhé jsme hledali politickou synergii se zemí, která chce hrát větší úlohu v mezinárodních vztazích,“ vysvětluje s tím, že podobně silný zájem na Slovensku nezaznamenali.
Na konferenci přijíždí na 2000 hostů ze 70 zemí světa včetně hlav států, premiérů a ministrů. Nedorazí ale žádný ze současných oficiálních slovenských představitelů, zato ovšem přijede několik bývalých ministrů zahraničí.
Vass vysvětluje, že na Globsecu neprobíhají jen akademické debaty, více než polovinu aktivit prý tvoří diplomatická jednání a uzavřené kulaté stoly.
„Konkrétním výstupem bude naše doporučení pro novou Evropskou komisi. Do Prahy přicestuje i její staronová šéfka Ursula von der Leyenová, která představí svou vizi – půjde o její první veřejné vystoupení od zvolení. A my chceme, aby zazněl i hlas střední Evropy,“ uvádí.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Petr Šabata: Jak se ze Slovenska stal i pro Česko málo vyzpytatelný partner
Do pekla? Dobře, ale na velkém bílém koni, řekl vítěz parlamentních voleb na Slovensku Robert Fico v říjnu 2023. V Bratislavě lidé nechápali, proč premiér mluví o pekle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.