Povodně 1997 aneb Voda jako nepřítel

13. červenec 2021

V červenci 1997 Moravu, Slezsko a východní Čechy postihly ničivé povodně, které zasáhly také Polsko, Rakousko a Slovensko. Jak o katastrofe informoval Český rozhlas, to si poslechněte v repríze pořadu z roku 2017. 

02057927.jpeg

V České republice tehdy vládla menšinová vláda Václava Klause (ODS), která po krátkém období určitého váhání složitou situaci relativně zvládala. Ve vybraných ukázkách zazní komentované přehledy událostí a škod z jednotlivých dnů tragédie, tak jak povodně zasahovaly stále větší díl našeho území.

Zaznamenána je i druhá povodňová vlna, rozličná opatření vlády i místních orgánů, různé negativní jevy i vlna solidarity s postiženými.

Vlastní sbírku vyhlásil tehdy také Český rozhlas. Přinášíme proto několik ukázek z rozhovorů s přispěvateli na rozhlasovou povodňovou sbírku, kteří své příspěvky přinášeli přímo do budovy rozhlasu. Zařazeno je i následné poděkování tehdejšího generálního ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka přispěvatelům a jeho sdělení, kam budou vybrané prostředky poskytnuty.

Vybrali jsme také několik nejzajímavějších ukázek z rozhovorů. Generálmajor Petr Voznica, vojenský velitel oblasti v době povodní, byl později za svůj výkon vyznamenaný. V ukázce odpovídá na poněkud tzv. nevojenskou otázku.

Mikulovice- Povodeň 1997

Povědomí širšího historického kontextu je patrné z rozhovoru s ministrem zahraničních věcí Josefem Zielencem (ODS). Ten hovoří o našich reálných možnostech vstupu do NATO a EU a také o svém osobním pohledu na tehdejší povodně.

Prezident Václav Havel pak ve svých Hovorech z Lán ze září 1997 obsáhle připomíná naše špatné zacházení s krajinou a urbanistické problémy. Z této delší promluvy jsme zařadili alespoň kratší ukázku.

Rámcový přehled o následcích ničivých povodní pak přináší dobová sumarizace zmařených lidských životů a materiálních škod.

Celý pořad najdete v audiu.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související