Poválečné masakry českých Němců na českém území

4. květen 2013

První květnový víkend se vrátíme do posledních měsíců a dnů druhé světové války.K májovým vzpomínkám na konec války na českém území patří i jedna, o níž se příliš nemluví.

10. května 1945 byla v Ivančicích zastřelena skupina německých civilistů, internovaných po příchodu Rudé armády v místní věznici. Dnes je toto místo zarostlé křovinami a ani místní si na něj příliš nevzpomínají – nebo nechtějí. Do Ivančic se s mikrofonem vypravil kolega Petr Slinták a mluvil mimo jiné s lidmi, na jejichž pozemku k této události došlo. Jeho dokument uslyšíte v první části pořadu Historie Plus, který začíná ve 21 hodin 10 minut.

Ve stejný den, tedy 10. května 1945, jen na druhém konci republiky - v Rovensku pod Troskami - byla zmasakrováno 365 českých Němců. Reportérům Pavlu Polákovi a Ĺubomíru Smatanovi se podařilo rekonstruovat tento prakticky neznámý masakr, a dokonce získat výpověď člověka, který se na tomto masakru sám podílel. Jejich dokument vysílá Český rozhlas Plus v pořadu Zaostřeno 8. května v 18 hodin 10 minut.

autor: Daniela Vrbová
Spustit audio