Posilme práva majitelů bytů na obranu proti negativním vlivům Airbnb, žádá zastupitel Portlík (ODS)

17. únor 2020

V Praze se konala protestní akce proti ubytovacím službám typu Airbnb. Happening navštívil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který si postěžoval, že magistrát nemůže kvůli chybějící legislativě účinně zasáhnout. Je čas změnit zákony tak, aby byznys s krátkodobým ubytováním nenarušoval život starousedlíků?

Podle pražského zastupitele a místostarosty Prahy 9 Tomáše Portlíka z ODS nám stávající legislativa leccos umožňuje, ale jsou potřeba změny v občanském zákoníku. Na nedodržování povinností souvisejících s pronájmy upozorňuje i pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN a Spojené síly pro Prahu).

Čtěte také

„Pan primátor už rok hledá řešení nebo protestuje, ale stávající legislativa nám řadu kroků proti Airbnb umožňuje,“ upozorňuje v pořadu Pro a proti pražský zastupitel a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

I podle něj jsou ale změny v občanském zákoníku potřeba. „Například posílit postavení jednotlivých sdružení vlastníků jednotek a družstev, aby jejich členové, kteří jsou pronájmy postiženi, měli lepší vymahatelnost práva.“

Je možné vykročit směrem legislativních změn, ale na druhou stranu je třeba důsledně vymáhat stávající české zákony. Očekával bych od primátora, že bude synchronizovat Českou obchodní inspekci, finanční a živnostenský úřad... Je třeba mít i mezinárodní dohody nejen na sdílené ubytování, ale i další služby, které by ostatní státy respektovaly a tlačily na své provozovatele k tomu, aby podávaly potřebné informace.
Tomáš Portlík

Vymahatelnost práva proti digitálním platformám nebude prý ale vysoká. „Většina z nich sídlí v zahraničí, kde i probíhají platby. A Airbnb patří ještě k těm neslušnějším, protože řadu informací poskytuje, na rozdíl od čínských platforem, které žádná data nedávají.“

„Nejedná se o žádné sdílení, je to byznys, který je potřeba legalizovat a narovnat podmínky. Navíc ubytovávaní lidé nejsou často hlášeni ani na policii, i když je povinnost vést evidenci počtu ubytovaných cizinců, což hotely dělají,“ konstatuje Tomáš Portlík (ODS).

Zákony sice jsou, ale nedodržují se

Čtěte také

„Zjistili jsme, že už dnes je v zákoně řada povinností, které ale nejsou dodržovány. Existuje šedá zóna těch, kteří takto pronajímají byty a nedodržují povinnosti,“ dodává pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN a Spojené síly pro Prahu).

Vymahatelnost už dnes platných povinností prý naráží na nedostatky v legislativní úpravě. „Především se toto podnikání děje masivně přes digitální platformy, které nejsou povinny jakkoliv spolupracovat s obcemi a odmítají poskytovat informace s ohledem na GDPR.“

Každý vlastník bytu má právo ho užívat, ale jen způsobem, který nenarušuje vlastnické právo a užívání bytů ostatní vlastníků, což je i v občanském zákoníku. Dochází-li k tomu, že v důsledku pronajímání nemohou jiní majitelé bytů v domech bydlet, jde o porušení občanského zákoníku. V něm nám jen chybí podrobnější úprava, která by stanovila pravidla... Navrhujeme proto změnu, která posílí práva ostatních vlastníků bytů v domě.
Hana Kordová Marvanová

Magistrát může spolupracovat s úřady městských částí, které vybírají poplatky, a s živnostenskými úřady. „Ale právě na základě této spolupráce jsme zjistili, že naráží na problém chybějících informací, například o neplatičích.“

„Čelíme obrovskému nárůstu tohoto pronajímání a neustále se rozšiřuje okruh těch, kteří ani nedodržují povinnosti. Proto chceme, aby byla zavedena informační povinnost digitálních platforem ve vztahu k obci,“ žádá Hana Kordová Marvanová (STAN a Spojené síly pro Prahu).

autoři: Veronika Sedláčková , Ondřej Čihák

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.