Politika a sport: Rozdělený svět a bojkoty olympiád
Cyklus Politika a sport se ptá, proč se olympijské hry staly na několik let obětí politiky světa rozděleného železnou oponou.
I vznešené olympijské ideály narazily ve 20. století na politickou realitu rozděleného světa. Kvůli rozdělení světa železnou oponou přišly i bojkoty.
Olympijské hry v roce 1976 bojkotovali afričtí sportovci, v roce 1980 nepřijeli do Moskvy někteří sportovci ze Západu, v roce 1984 nejeli na pokyn Moskvy východoevropští sportovci do Los Angeles.
Připravily Ivana Chmel Denčevová a Eva Dvořáková, na webu jen do 6. června 2024.
Související
-
Politika a sport: Oslavy hokejového vítězství se v roce 1969 změnily v protesty proti okupantům
Zápasy se sovětskými hokejisty na mistrovství světa ve Švédsku jen sedm měsíců po okupaci Československa, měly pro fanoušky zvlášť silný náboj.
-
Politika a sport: Životní pouť Áji Vrzáňové byla jako pohádka i horor
Jak uspěli čeští sportovci v exilu? A proč si navzájem tolik vycházejí vstříc sport a reklama? Odpovědi se dozvíte v naší nové sérii Politika a sport.
-
Politika a sport: Hokejové mistry čekaly místo kluziště věznice a pracovní tábory
Proč komunistické Československo poslalo do vězení hokejovou reprezentaci? A byl Emil Zátopek chloubou socialistického Československa?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.