Pokud nám epidemie uteče, bude to mít drastický dopad na život v zemi, myslí si ekonom Pertold

9. září 2020

Česká vláda zvažuje možnost omezit trasování některých pacientů infikovaných koronavirem. „Na nedostatky kapacit hygienických stanic jsme upozorňovali už od jara. Investice do těchto veřejných služeb mají vysokou ekonomickou výnosnost, protože pokud nám tato epidemie uteče (respektive už utíká), tak to bude mít drastický dopad na život v této zemi,“ varuje ekonom Filip Pertold z centra CERGE-EI.

Ekonom poukazuje na to, že žádná z okolních zemí nezrušila povinnost nosit roušky v takovém rozsahu jako Česko. „Přes léto jsme se rozhodli, že nebudeme dělat nic a že problém zmizí sám. Ale on nezmizel. A teď se ho snažíme řešit pět minut po dvanácté,“ dodává expert.

„Komunikace vlády ohledně epidemie se na konci léta velmi nepovedla. Lidé ztratili důvěru v epidemiologická opatření. Je tak otázka, jak budou reagovat na jejich poslední vlnu,“ podotýká Pertold.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu oznámil, že od čtvrtka budou roušky povinné ve všech vnitřních prostorách po celém Česku. Důvodem je zhoršující se epidemiologická situace. V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů, dosavadním maximem bylo pátečních 796 případů. Rekordní je také počet aktuálně nemocných (9272).

Pomoc dohodářům měla přijít dřív

Podle ekonoma to bude mít celou řadu ekonomických dopadů. Otázkou je, jak zareagují sousední státy. „Nevidím důvod, proč by s námi měli mít soucit. Logicky budou omezovat přístup lidí například z Prahy, což bude mít okamžitý dopad na turistický ruch,“ uvádí.

Čtěte také

Změnit se může také chování českých spotřebitelů, jakmile zjistí, že stát přestává zvládat. Zkušenosti ze začátku epidemie totiž ukazují, že lidé mění své spotřebitelské chování, a to bez toho, že by jim to vlády nařizovaly. Sami už omezují například návštěvy restaurací.

Pertold chválí takzvané ošetřovné i vládní program Antivirus, který vznikl na české poměry  poměrně rychle. Díky programu se pak podařilo zbrzdit propouštění zaměstnanců. Vládě ale vytýká, že sice myslela na pomoc podnikatelům, ovšem dlouho nepomáhala jiným skupinám lidí – například těm, kteří pracují na dohodu.

Hazard s rozpočtem

Podporovat ekonomiku podle ekonoma ale není možné donekonečna. Vláda se navíc sama připravuje o příjmy: „Schválila zrušení superhrubé mzdy, které znamená každoroční propad příjmů o 75 až 80 miliard korun. S tím se budeme potýkat dlouho,“ upozorňuje.

Čtěte také

„Jednorázový schodek pro tento rok by nevadil, pro něj jsou objektivní důvody: propad ekonomiky a příjmů. Ekonomiku je třeba udržet, ale přicházet v tomto okamžiku s daňovou reformou je hazard,“ doplňuje.

Politici podle něj doufají, že snížení daní zvýší spotřebu. Problém je ale v tom, že snížení pomůže hlavně lidem s vyššími příjmy. „To ke zvýšení spotřeby nepovede,“ konstatuje Pertold.

Můžeme se z krize proinvestovat? Poslechněte si v záznamu Interview Plus Jana Bumby.

Související