„Je to chaos, nejistota, dá se to dělat líp,“ hodnotí kroky vlády v krizi ekonom Matějka
„Na začátku měla vláda směr dobrý, ale teď je to větší a větší chaos,“ říká host Osobnosti Plus ekonom Filip Matějka z institutu CERGE-EI a člen bývalého ekonomického poradního týmu při ústředním krizovém štábu.
Podle Matějky bylo zcela na místě na počátku pandemie ekonomiku utlumit a podržet. „Ale je čas to víc nechat na trzích, snížit nejistotu, poskytnout likviditu, tedy půjčit třeba peníze firmám na platy zaměstnanců.“
Jako kdybyste přišli na pohotovost s problémem se srdcem – a doktor vám začal řešit vykloubené rameno nebo plastiku nosu. To teď dělá vláda.
Filip Matějka
Stát sice spustil programy jako Antivirus, ale pak vláda začala dělat spoustu nesouvisejících věcí, myslí si Matějka. „Zrušila daň z nabytí nemovitosti, pak řešila placení nájmů, ale i dostavbu jaderné elektrárny a teď zrušení superhrubé mzdy.“
Čtěte také
Ekonom, který byl členem ekonomického poradního týmu při ústředním krizovém štábu, teď doporučuje:
„Pro mě by bylo ideální, kdyby vláda upustila od té spousty dalších věcí, neřešila ČEZ, aukci spektra 5G, daně z nemovitostí a další, ale začala pořádně dělat to, co teď udělat máme.“
Víme, že polovina propadu ekonomiky je dána nejistotou.
Filip Matějka
Ačkoliv si Matějka původně myslel, že program Antivirus, kterým vláda přispívá na udržení pracovních míst, se má utlumit nejpozději do čtyř měsíců, teď mění názor.
„Když vidím, co se děje, tu nejistotu a utrácení peněz – a Antivirus zatím stojí jen 3 miliardy korun měsíčně –, tak mávnu rukou. Je to levnější než jiné věci a skutečně to snižuje nejistotu,“ zdůrazňuje Matějka.
„Jde to dělat i líp“
Matějka se také setkává nejen s politiky, aby s nimi konzultoval současnou ekonomickou realitu. „Viděl jsem, jak se někteří z nich snažili ptát se odborníků, ušetřit si čas a pochopit situaci, jiné politiky spíš zajímalo PR navenek.“
Věci jdou dělat líp, anebo hůř. Dá se to dělat mnohem lépe, než to vláda dělá.
Filip Matějka
Ekonom kritizuje také fiskální politiku vlády. „Rozpočet si bude určitě cucat z prstu. Ale tady bych zase nekritizoval tolik, protože s tím obrovským deficitem nejde nic dělat. Teď mi ale vadí, že se vymýšlí spousta věcí, které deficit strašně zhoršují a s krizí nemají nic společného.“
Čtěte také
„Musíme to teď brát tak, že nejistota je součást našeho života. Snažme se ji snížit a ne ji zvyšovat věcmi, kterým nerozumíme. Jsou věci, které vláda teď nemůže udělat perfektně, takže by se měla soustředit na to, co perfektně udělat může,“ doporučuje Filip Matějka.
Celý rozhovor Barboty Tachecí v Osobnosti Plus si můžete poslechnout na audiozáznamu. Dozvíte se třeba, jaké politické strany hodnotí Matějka v souvislosti s krizí nejlépe.
Související
-
Když letos uděláme půlbilionový schodek, tak v roce 2021 na stejném čísle začínáme, varuje ekonom
Poslanci dnes už potřetí jednají o navýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok. Odborníci, které Plus oslovil, ale nabádají k velké opatrnosti.
-
Nic než neochota a nechuť uspořit jedinou korunu, kritizuje půlbilionový deficit Kalousek
Poslanci ve středu zvedli ruku pro rozpočet na letošní rok s rekordním schodkem půl bilionu korun. Jde vždy o účelně vynaložené peníze?
-
Alena Schillerová: Musíme se snažit, aby deficit stačil. Daně se zvyšovat nebudou
Ekonomové kritizují vládu, že není makroekonomická prognóza. Podle ministryně financí se bude dělat na konci srpna, nyní je mnoho změn a ekonomická situace se mění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.