Pokud máte jako Huawei v rukou klíčové technologie, máte účinnější zbraň, než jsou nukleární hlavice, varuje bankéř Jonáš

31. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ondřej Jonáš

Vedou Spojené státy obchodní válku s Čínou? A jak s tím souvisí pondělní obvinění čínské telekomunikační společnost Huawei, včetně její ředitelky Meng Wan-čou, z podvodů a špionáže ze strany úřadů USA? Česko-americký bankéř v Interview Plus tvrdí, že jde o vážný problém a nejen Spojeným státům došla trpělivost.

Vojtěch Filip o Huawei: Čeští úředníci se v konkurenčním boji přiklonili na jednu stranu

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Nesmysl, který vypustili naši úředníci. Tak reaguje předseda KSČM Vojtěch Filip na tvrzení Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, že technologie dodávaná čínskou firmou Huawei představuje bezpečnostní hrozbu.

Podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše, který střídavě žije v americkém Bostonu a v Česku, je to mnohem víc než jen „pouhý“ konkurenční boj. Nejen USA, ale i další čtyři anglosaské země (Kanada, Austrálie, Nový Zéland a Velká Británie) „dlouhodobě sledovaly a analyzovaly, jak postupují čínské zpravodajské služby. Došly k závěru, že pro bezpečnost jejich zemí chování Huawei opravdu představuje vážnou výzvu.“ Proč a čím je ale čínská firma tak nebezpečná?

Podle Jonáše je to neúcta k intelektuálnímu vlastnictví druhé strany. „Vaše postupy, patenty, know-how,… to všechno je tam duplikováno a zneužíváno, a teď i telekomunikační kanály. Představte si, že máte možnost přímo stahovat e-maily, data z cloudu, vidíte na obchody, které se dějí přes internet… Někde jsem četl, že vedle nukleárních hlavic je účinnější zbraní kontrola nad klíčovými technologiemi a internetem,“ varuje.

„Už víme o řadě případů, kdy došlo ke krádeži a zneužití důležitých dat a informací. Ale pořád spoléhám na vyhodnocení rizika bezpečnostními službami, a to včetně těch českých.“

Obchod vs. Huawei

Zajímavé prý je, že se americký ministr financí snaží případ Huawei oddělit od samotného jednání o vzájemném obchodu. „Ale to nejde, protože obvinění z obcházení sankcí vůči Íránu je trestný čin, ze kterého už byla i obviněna dcera zakladatele.“ Navíc, když je podle bankéře Huawei jedna ruka s komunistickou stranou Číny, a taky se podle toho i chová.

Čínské technologie Huawei by klidně mohly samy vypnout celou naši energetickou síť. Varování NÚKIB je vážné, tvrdí poslanec Profant

Pirátský poslanec Ondřej Profant

Jak vážně brát varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)? Ještě před Vánocemi totiž vydal varování před čínskými firmami Huawei a ZTE, které je určeno hlavně pro státní a další vybrané instituce, které provozují informační systémy důležité pro chod státu.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo firmu v celkem 13 bodech, například z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

„Jestliže tady po rozpadu SSSR a komunistických režimů převládal názor, že je díky ekonomické liberalizaci možné, aby se Čína vyvinula v humánnější, demokratičtější režim, tak dnes se zde Donaldu Trumpovi podařilo USA sjednotit na názoru, že hlavní strategický problém je Čína.“

Řešit to budou i další prezidenti

Speciál: Výrobky Huawei jako bezpečnostní hrozba?

Huawei

Vláda i někerá ministerstva se začaly zbavovat mobilů od čínské firmy Huawei. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. To firma Huawei odmítá a požaduje důkazy.

Dnes už se taky otevřeně hovoří o obchodní válce USA−Čína, ale bude mít dopad i na globální ekonomiku? „Podívejte se na vývoj měny i kapitálových trhů obou zemí. To vám napoví…“

Jonáš odhaduje, že tato obchodní válka bude velmi dlouhá. „Cílem bude donutit Číňany, aby ‚náš‘ kapitalismus začali brát vážně a respektovali jak naše právo, tak i vlastnictví. To je ale strategická výzva, která bude zaměstnávat mnoho budoucích amerických administrativ a budoucí prezidenty USA… Trpělivost, podle které je třeba režim, který jako jediný dovedl skloubit kapitalismus s marxismem, polidštit, teď už došla,“ dodává investiční bankéř Ondřej Jonáš.   

Proč bankéř nepovažuje lednový shutdown za nic mimořádného? Co považuje na naší ekonomice za varující? Poslechněte si v audiozáznamu Interview Plus Michaela Rozsypala.  

autoři: Michael Rozsypal , lup
Spustit audio

Související