Podmínky dělníků v Kataru jsou drastické. Žádný kompenzační systém ale neexistuje, říká ředitelka Amnesty International ČR Sokačová

18. listopad 2022

O víkendu začíná fotbalové mistrovství světa v Kataru. Kvůli vysokým letním teplotám se konání šampionátu oproti tradičnímu letnímu termínu posunulo. Země se ale na podmínky připravuje a vystavěné stadiony jsou tak vybaveny technologií zlepšující podmínky pro sportovce i diváky. Zvolení místa konání šampionátu i samotnou přípravu však provází množství kontroverzí.

Hosté:
Štěpán Macháček, zpravodaj Českého rozhlasu v Kataru
Linda Sokačová, ředitelka Amnesty International ČR
Tomáš Lindner, redaktor týdeníku Respekt
Ondřej Jonáš, investiční bankéř

Jedním z největších problémů je postoj země k právům menšin, upozorňují nevládní organizace. „Stav lidských práv je úplně na jiné úrovni, než jak ho známe z Evropy, v tom našem pojetí v Kataru vůbec nefungují. Týká se to třeba i práva na protest, na shromažďování, které je odpíráno i vykořisťovaným dělníkům,” rozebírá ředitelka Amnesty International ČR Linda Sokačová.

„Postavení menšin je v Kataru obecně na velmi špatné úrovni. Za vyjadřování lásky ke stejnému pohlaví hrozí i trest smrti. Situace je velmi špatná a existují velké obavy o fanoušky z této komunity. Týká se to i postavení žen, to je v Kataru samozřejmě úplně jiné,” popisuje.

Čtěte také

Ohleduplnost Kataru k menšinám nejspíš nelze očekávat ani během konání samotného mistrovství. „Je třeba rozlišovat postoje k fanouškům, kteří přicestují z jiných zemí, a k lidem, kteří v Kataru žijí. V oblasti menšin a LGBTQ+ ale žádné zásadní změny bohužel čekat nemůžeme.“

„Nicméně doufejme, že se tyto negativní postoje nebudou odrážet na fotbalových fanoušcích,” dodává Sokačová. Podle ní je však jisté, že kvůli obavám do Kataru řada z nich ani neodcestuje.

Kompenzační mechanismus neexistuje

Nevládní organizace také poukazují na problematiku práv dělníků, kteří samotná sportoviště stavěli. „Kritika se dlouhodobě týká především pracovních podmínek dělníků z jiných zemí. V této části světa platí tzv. Kafala system (systém ke sledování pohybu migrantů), který dělníky uvazuje pouze zaměstnavatelům,” míní Sokačová.

Katar chce konáním posílit jemnou složku moci v mezinárodní politice.
Tomáš Lidner

Dělníci tak mají velmi omezená práva. Podle Sokačové například nemohou svobodně opustit zemi, celý jejich pobyt je zároveň závislý na povolení od zaměstnavatele.

Čtěte také

V průběhu výstavby také došlo k mnoha úmrtím stavebních dělníků. Důvody jejich úmrtí a celkové počty obětí jsou však zatím předmětem dohadů. „Podmínky pro práci v Kataru v Kafala systému jsou opravdu drastické. Je to práce sedm dní v týdnu, 12 hodin denně. A to vše v extrémních podmínkách,” rozebírá Sokačová.

Podle informací Human Rights Watch tak rodiny námezdních dělníků nyní žádají o kompenzace od fotbalového svazu a také od úřadů v Kataru. Z jejich pohledu byli totiž dělníci trvale přetěžováni. Šance na odškodnění však nyní nejsou velké.

„V současné době bohužel neexistuje žádný kompenzační mechanismus pro mrtvé dělníky a pracovníky a ani žádný systémový mechanismus pro vyplácení těch zadržovaných nebo nevyplacených mezd,” popisuje Sokačová.

Zvolení Kataru je neprůhledné

Katar o rozhodnutí o pořádání usiloval dlouhodobě. „Je to věc prestiže, snahy bohatého emirátu ukázat se skrz sport na světové scéně, a tím trochu posílit jemnou složku moci v mezinárodní politice. Katar je sice malý stát, ale má v regionu silné zájmy a výraznou moc i v jiných státech,” rozebírá redaktor týdeníku Respekt Tomáš Lindner.

Čtěte také

„Turnaj zapadá do dlouhodobé bezpečnostní a obranné strategie Kataru. Země je vklíněná mezi dvě znepřátelené regionální mocnosti, Saúdskou Arábii a Írán. Cílem je udělat všechno pro to, aby nebyla napadnutelná nebo aby jí v případě napadení okolní svět pomohl, protože bude vnímat Katar jako nenahraditelného aktéra,” doplňuje.

S tím také může souviset průběh samotné volby místa konání. V té době nebyl Katar favoritem, jeho volbu doprovázela řada nejasností. „FIFA tehdy rozhodla o pořádání dvou turnajů najednou a kolem výběru byla spousta neprůhledností. Favority na výběr tehdy byla Anglie a Spojené státy,” uzavírá Lidner.

V celém pořadu se dozvíte, jak Katar platí výstavbu nových budov a celkovou přípravu na šampionát a jak to souvisí s nynější situací na Ukrajině či jak probíhala volba místa konání v roce 2010. Pořadem provází Martina Mašková.

autoři: Martina Mašková , mwal
Spustit audio

Související