Podle vdovy si italský stát přál smrt svého premiéra Mora. Únos a vraždu provedli lidé z Rudých brigád, zapleteni byli ale i další

24. listopad 2023

Italský politik a někdejší předseda vlády Aldo Moro patřil ke stálicím politické scény. Na přelomu 50. a 60. let stál v čele Křesťanskodemokratické strany. Zastával také vládní funkce, jen šéfem kabinetu byl do roku 1976 pětkrát. Jeho kariéru i život ukončil v roce 1978 únos a vražda, kterou provedli členové ultralevicových Rudých brigád.

Nad vyšetřováním aféry Moro, která šokovala nejen celou Itálii, se i po desítkách let vznáší řada otazníků. O případu byly popsány stohy papíru, ve čtyřech ostře sledovaných procesech dostaly vysoké tresty dvě desítky teroristů.

Čtěte také

Vdova Eleonora v knize s názvem Musel zemřít prohlásila, že italský stát „si přál smrt Alda Mora“. Ve hře bylo tehdy sjednávání historické dohody o vládní koalici křesťanských demokratů s italskými komunisty. Nad kauzou se vznáší i stín tajných služeb, italských nebo americké CIA, které měly mít agenty infiltrované mezi členy Rudých brigád. Spekuluje se i o pomoci československé Státní bezpečnosti.

Smrt Alda Mora připomínáme v repríze pořadu Michaely Krčmové z cyklu Politické vraždy. Na webu jen do 24. prosince 2023.

autor: Michaela Krčmová
Spustit audio

Související