Noc dlouhých nožů aneb Röhmův puč? Vlastně šlo o politické čistky roku 1934

17. listopad 2023

Události z nacistického Německa, které vešly do dějin pod názvem „noc dlouhých nožů“ nebo „Röhmův puč“ znamenaly zlikvidování ozbrojené složky Nacionálně socialistické německé dělnické strany Adolfa Hitlera. Čistky v řadách SA, Sturmabteilung, byly odstartovány v noci 30. června 1934. Nikdy nebylo oficiálně zveřejněno, kolik lidí zahynulo, ale odhady se pohybovaly od 200 do tisíce obětí.

Organizace SA v typicky hnědých košilích se zformovala z iniciativy důstojníka generálního štábu Ernsta Röhma. Akce proti SA začala v noci na 30. června 1934.

Čtěte také

Komanda SS, která do té doby tvořila Hitlerovu tělesnou stráž, se ve spolupráci s armádou vydala na lov nejprve v Mnichově a vzápětí po celém Německu. Mnoho příslušníků hnědých košil vytáhli z postelí, postavili k nejbližší zdi a zastřelili.

Mnozí netušili, o co v čistce jde, a umírali s výkřikem Heil Hitler! Pro Röhma, který nic zlého netušil, si Hitler dojel osobně a suše mu prý oznámil, že ho zatýká. Ve vězení ho zastřelil důstojník SS.

Röhmův příběh přiblíží repríza pořadu Pavla Hlavatého z cyklu Politické vraždy, na webu jen do 17. prosince 2023.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.