Po koronaviru přijdou další pandemie. Je jen otázkou času, kdy to budou dvě najednou, varuje magazín Atlantic

16. červenec 2020

Spojené státy by se měly připravit na druhou pandemii, varuje internetový magazín Atlantic. Nové nemoci se objevují čím dál rychleji, takže je nevyhnutelné, že po koronaviru přijdou další pandemie.

A je jen otázka času, než to budou hned dvě naráz, uvádí Atlantic s tím, že covid-19 ukázal, co se stane, když i bohaté země nejsou dost připravené na vzácné, ale zničující události.

Čtěte také

Čím déle tohle fiasko trvá, tím víc jsou podle Atlanticu USA zranitelné. Můžou přijít další katastrofy – hurikány, lesní požáry anebo řada dalších nákaz. Jen savci žijící ve volné přírodě v sobě mají na 40 tisíc dosud neznámých virů. Celá čtvrtina z nich je přenosná i na člověka. Změna klimatu a zmenšující se životní prostor přivedl tyto viry blíže k lidem i dobytku, přičemž přelidněná města a letecká doprava jejich přenos jen uspíšila, míní Atlantic.

Tím, že Donald Trump nedokázal vést nejlépe připravenou zemi světa do boje proti koronaviru, prý způsobil, že může přijít další pandemie. K tomu pohrozil, že USA vystoupí ze Světové zdravotnické organizace. Přesto existuje optimistický scénář – když lidé zůstanou obezřetní proti současné respirační infekci, budou lépe chráněni proti té příští, píše magazín.

Dvojnásobná pandemie v Kongu

Přesto už teď jsou na světě země, kde se situace podobá dvojnásobné pandemii – například v Demokratické republice Kongo bují hned několik infekčních onemocnění. Spojené státy se blíží k něčemu podobnému. I bez druhé pandemie se totiž za oceánem budou muset potýkat s pravidelnou sezónní chřipkou.

Čtěte také

A je tu ještě jedna věc, která se týká celého světa – kvůli koronaviru byly přerušeny globální zdravotní programy proti HIV, malárii a tuberkulóze.

Tam, kde byl výpadek v očkování, přibylo nemocných se spalničkami, cholerou nebo záškrtem. A když by tahle pauza trvala příliš dlouho, svět by mohl přijít o desetiletí trvající náskok před obrnou, nemocí, která byla už skoro vymýcena.

Kauza bratislavský stadion 

Slovensko by nemělo kupovat Národní fotbalový stadion v Bratislavě. Shodla se na tom vláda Igora Matoviče, píše slovenský Denník N. Podle něj z hloubkového auditu vyplývá, že stát bude chtít naopak vrátit peníze od současného majitele stadionu a akciové společnosti NFŠ Ivana Kmotríka.

Čtěte také

Na analýze vztahů mezi NFŠ a státem se podílelo podle slovenského premiéra Matoviče z hnutí Obyčejní lidé asi 15 právníků.

Vypracovat ji dostal za úkol vicepremiér Štefan Holý z hnutí Jsme rodina. Nabízely se tři možnosti – buď stadion koupit za původně dohodnutých 75 milionů eur, nebo odsouhlasit nákup za skoro 100 milionů eur, což dojednala bývalá vláda, anebo stadion nekupovat vůbec.

Podle nové analýzy je ale původně domluvená smlouva na odkoupení stadionu neplatná. Stejně tak i smlouva na poskytnutí dotace v hodnotě 27 milionů eur, kterou vláda schválila už před sedmi lety. Kabinet premiéra Matoviče proto bude chtít od Kmotríkovy akciovky peníze vrátit. Podnikatel na to oznámil, že si chce analýzu prý nejprve sám pročíst.

Celý přehled tisku najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související